Bankowość elektroniczna

Otwarta bankowość w Idea Bank


Nowe zezwolenie Idea Bank daje możliwość agregacji rachunków. Ale to nie wszystko, co otwarta bankowość zamierza nam  przedstawić z ramienia Idea Bank!

Decyzją Komisji Nadzoru Finansowego Idea Bank już teraz może działać jako zewnętrzny dostawca usług finansowych, czyli third party provider. W efekcie dołączył do grona banków, które tego rodzaju zezwolenia otrzymały już nieco wcześniej.

A ponieważ TPP to zupełnie nowy rodzaj działalności, którą można podjąć właśnie w oparciu o dyrektywę PSD II… prawo bawi się teraz w całkowicie otwartą bankowość. Prawo to jedno, jednak w międzyczasie bankowość, w tym teraz Idea Bank – musi wziąć się do roboty.

Czytaj też: Bankowość ignoruje okradzionych? Rzecznik Finansowy idzie do sądu!

bankowość idea bank

Co ciekawe, otwarta bankowość i Idea Bank jako third party provider, za zgodą klientów oczywiście… Uzyska dostęp do danych ich rachunków prowadzonych w innych bankach. Dlatego też teraz będzie mógł zaoferować na przykład usługę agregacji w jednym systemie informacji. I to o kontach całkowicie różnych instytucji  – AIS, czy zlecenia przelewów z innych kont – usługa PIS.

Tymczasem, z udogodnień wynikających z open bankingu mogą korzystać już klienci innych polskich banków. Na przykład Aliora, ING, mBanku, Millennium, PKO czy Santandera.

Co ciekawe, jak na razie, najczęściej udostępnianą usługą jest właśnie agregacja kont. Dodatkowo, już niebawem można się spodziewać, że zezwoleniem od KNFu na działanie jako właśnie third party provider będzie mogła cieszyć się większość banków.

Czytaj też: Otwarta bankowość robi furorę dla Polaka!


View Comments
There are currently no comments.