BLIK

Płatności Blikiem opiewają już na 9 mld PLN!


To, co prawda, nie tylko liczba, ale i wartości transakcji, z którymi płatności Blikiem miały do czynienia. A to wszystko w efekcie pandemii. Drugi kwartał tego roku okazał się opiewać na zakupy o wartości 8,58 mld PLN. Dla porównania – w tym samym czasie kartami wydano zaledwie 5 mld. 

Tymczasem, aż trzy czwarte wszystkich płatności Blikiem zrealizowano w internecie. W drugim kwartale było ich 73 mln. Co ciekawe, pod tym względem kody wyprzedziły już alternatywę kartową!

Narodowy Bank Polski opublikował właśnie dane dla kart właśnie, po drugim kwartale 2020 roku. W efekcie tegoż, wiemy już, że klienci zapłacili nimi w tym czasie 33,6 mln razy.

BLIK platnosci w Internecie
blik.pl

Płatności Blikiem detronizują kolegów po fachu!

Tymczasem, warto odnotować także, że drugi kwartał tego roku to przede wszystkim wzrost wartości transakcji dokonywanych tymi metodami. W przypadku Blika do aż 8,58 mld w stosunku do pierwszego kwartału i jego 5,97 mld. W efekcie notujemy wzrost o 43%. Z kolei w przypadku kart wzrost procentowy opiewa na “tylko” 25%.

Co ciekawe – lub nie, bo mogliśmy się tego spodziewać – Blik wyprzedził karty płatnicze w liczbie transakcji w sieci już pod koniec 2018 roku. Już od tego czasu dystans między alternatywami płatności jest coraz większy. Jeśli mowa z kolei o samej wartości transakcji w sieci – Blik dominuje od drugiego kwartału 2019.

Bez wątpienia ogromne kwartalne wzrosty liczby i wartości transakcji BLIKIEM w drugim kwartale to efekt przesunięcia zakupów ze sklepów stacjonarnych do sieci. Wynika to oczywiście z lockdownu oraz obaw wielu z nas o kupowanie w tradycyjnych miejscach, gdzie często gromadzą się większe grupy ludzi. Dane za trzeci kwartał, które opublikujemy już wkrótce, potwierdzą, że Polacy zostali przy zakupach w sieci. Szacujemy, że dziś udział BLIKA w wartości rynku e-commerce w Polsce może sięgać już nawet 60 proc.

Dariusz Mazurkiewicz Prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA.

W międzyczasie, płatności Blikiem zamierzają jeszcze udostępnić płatności zbliżeniowe dzięki współpracy z Mastercard. W efekcie Blikiem będzie można płacić poza granicami Polski. Dodatkowo ma pojawić się także taka możliwość… w zagranicznym e-commerce! Czekamy z niecierpliwością!


View Comments
There are currently no comments.