Aktualności
Posted By Admin

Komisja Europejska bierze się za Fintech Action Plan


Sztuczna inteligencja stoi u progu zmian. Już jakiś czas temu mieliśmy okazję poznać namiastkę założeń Białej Księgi czy, na przykład, strategii w zakresie danych dla UE. Komisja Europejska bierze się jednak za kolejne ćwiczenie w rozgrzewce rynków finansowych. Ustawcie się w formacji Fintech Action Plan – nowej strategii finansów cyfrowych!

Jaki jest plan Fintech Action Plan?

Tymczasem, podstawowe założenia już widnieją w dość obszernym dokumencie “Consultation on a new digital finance strategy for Europe/FinTech Action Plan”. Jednak wydanie ma nastąpić w trzecim kwartale 2020. A skieruje się z kolei przede wszystkim do pracodawców i regulatorów.

Co więcej, jak pewnie się domyślacie, przyspieszenie ma związek przede wszystkim z pandemią Covid-19. 

Fintech Action Plan ma plan nie tylko dla konsumentów

W międzyczasie, autorzy dokumentu o obrotach FAP jasno wskazują na cel.

Ten z kolei opiera się przede wszystkim na umożliwieniu konsumentom i przedsiębiorcom maksymalizację korzyści z cyfryzacji usług finansowych przy wysokim poziomie ochrony.

Tymczasem, tutaj, na pierwszy plan wychodzą zagrożenia pokroju CyberSec.

fintech action plan

Dodatkowo, Komisja Europejska dostrzega też konieczność pt. “zielona” strategia UE, czyli ta łącząca kwestie fintech z rozwojem i finansami.

Naturalna technologia w Fintech Action Plan

A ponieważ KE bierze się za wszelkie możliwe przepisy i ich analizę, wskazuje przede wszystkim na te dotyczące usług finansowych na poziomie samej Unii.

Te z kolei nie powinny opisywać lub zakazywać konkretnych technologii, które mogą otworzyć nowe innowacyjne rozwiązania.

Reszta twarzy Fintech Action Plan

Tymczasem, kolejną twarzą FAP jest tożsamość cyfrowa, która da możliwość bezproblemowej komunikacji czy handlu.

A w efekcie obecnej sytuacji, doszliśmy do wniosku, że nie do końca przecież jesteśmy jeszcze przygotowani i otwarci na izolację. Dlatego też opieramy się przede wszystkim o odroczenia czy zawieszenia płatności.

Tymczasem, pierwsze skrzypce wciąż grają dane. A ponieważ najbardziej spodobały się nam te biometryczne i ustrukturyzowane, tempa  mogą nabrać na przykład te rozwiązania oparte o uczenie maszynowe czy sztuczną inteligencję.

Tutaj z kolei Komisja Europejska marzy, by stworzyć rozwiązania oparte o open finance.

Dlatego też, obok wszystkich wymienionych czynników zasiada jeszcze gros kolejnych, na przykład wspomniana już sztuczna inteligencja czy regtech.

Najważniejsze jednak, że Komisja ma już swoją wizję, która zamierza wcielić w życie przy wsparciu sektora publicznego.


View Comments
There are currently no comments.