Aktualności
Posted By Admin

Kiepski okres dla małych instytucji płatniczych – co dalej?


W 2023 roku z rejestru prowadzonego przez KNF wykreślono już aż 24 MIPy. To kiepski okres dla małych instytucji płatniczych, które w ostatnim roku nie zebrały nowych firm. Z listy wykreślono w ostatnim roku aż 24 firmy. Stanowi to więc więcej, niż połowę wszystkich wykreśleń. Dziś lista liczy 227 wpisów. Stąd wynika, że tylko 181 podmiotów ma aktywny status instytucji MIP.

Czytaj też: Wzrost aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych – raport NetBanku

Co ciekawe, większość decyzji z minionego roku o wykreślaniu nadzór podjął w efekcie wniosków samych zainteresowanych firm. Dla ekspertów z kolei nie jest to w żaden sposób zakoczenie. Winą obarczają za to z kolei nowelizację ustaw, w efekcie których pojawiła się na przykład taka znana jako warzywniak. Przyjęte w minionego roku prawo stawia MIPom coraz wyższe wymogi w kontekście starania się o rejestrację przez KNG czy już po jej otrzymaniu.

Czytaj też: „Wypłać gotówkę z Visa” i “Wpłacaj gotówkę na kartę Visa” – promocja usług gotówkowych

kiepski okres dla małych instytucji płatniczych

Kiepski okres dla małych instytucji płatniczych – co dalej?

Ważne też, że podmioty, które w rejestrze MIPów znalazły się przed wejściem w życie nowych przepisów, zobowiązano do przekazania dokumentów przed zakończeniem się października. Przedstawiciel DLK Legal podejrzewa więc, że niektóre firmy chciały uniknąć ponoszenia kosztów dodatkowych obowiązków ustawowych. Nowe przyczyny rezygnacji MIPów z takiego statusu mieszczą się też właśnie w jednym prawie – warzywniaku

Czytaj też: Wealthon z nowymi funduszami na rozwój

MIP to z kolei nowy rodzaj firmy wprowadzony do polskiego prawa przez nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Pojawienie się firmy na liście MIP wciąż jest prostsze niż uzyskanie licencji KIRu, krajowej instytucji płatniczej. Dlatego też, wiele takich firm stara się o wejście na listę KNF< by móc poddać usługi testowi. Mają jednak szereg ograniczeń.

Czytaj też: Większa personalizacja w SGB Mobile


View Comments
There are currently no comments.