Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

Jak Polacy płacą online?


Jak Polacy płacą online? Otóż, okazuje się, że coraz więcej Polaków porzuca gotówkę na rzecz płatności online właśnie. A ostatnie dwa lata jeszcze mocniej utrwaliły ten trend. Jak pokazują wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Tpay przez SW Research, według 62% Polaków to pandemia wpłynęła na to, że Polacy rezygnują z gotówki.

Czytaj też: Volkswagen Bank wprowadza kartę z wizerunkiem Porsche

Co ciekawe, według wyników II edycji badania Tpay Perspektywy płatników na płatności online – spadł nieznacznie odsetek osób, które preferują BLIKa spośród dostępnych płatności online. Równocześnie wzrósł odsetek Polaków, którzy preferują przelew online czy Pay By Link.

Dodatkowo, dość jasne jest teraz to, że najczęściej wybierane metody płatności nie zawsze pokrywają się z tymi preferowanymi, a prawdopodobnie wynika to z ich dostępności. Przeważająca część Polaków wciąż wybiera BLIKa.

Czytaj też: Płatności między rachunkami – nowa oferta fintechu Kevin

Jak Polacy płacą online?

Na drugim miejscu z kolei pojawił się przelew natychmiastowy, na który wskazało 30% respondentów. I, co ciekawe, który także odnotował wzrost w stosunku do 2020. Tymczasem, podium zamyka płatność kartą – 23%. Takie same metody znajdują się, co ciekawe, w TOP 3 preferowanych metod płatności online.

Co ciekawe, BLIKiem Polacy najchętniej płacą za bilety komunikacji miejskiej – 47%, subskrypcje serwisów, carsharing, hulajnogi czy skutery i rowery. Z kolei najwięcej odpowiedzi dotyczących płatności przelew za grupy produktów zanotowały bilety na wydarzenia kulturalne, meble i wyposażenie wnętrz oraz gry i książki. Kartą z kolei Polacy najchętniej płacą za RTV, AGD, elektronikę i artykuły spożywcze.

Dodatkowo, w przypadku częstotliwości wybierania metody płatności ze wszystkich dostępnych, spadek dotknął przede wszystkim przelew tradycyjny. I to o 6% mniej niż na koniec 2020.

Jak Polacy płacą online

Polacy podczas dokonywania płatności online, najpierw zwracają uwagę na dostępne metody płatności

Wyniki naszego badania pokazują, że Polacy coraz częściej odchodzą od płatności tradycyjnym przelewem na rzecz szybkich płatności online. Co ciekawe, wciąż chętnie korzystają z BLIKA, ale to nie oznacza, że porzucają na jego rzecz inne metody. Szeroki wachlarz dostępnych metod ponownie okazuje się ważnym czynnikiem zwiększania liczby klientów.

– podkreśla Paweł Działak CEO& co-founder Tpay, operatora płatności online.

Jak wynika z badania – Polacy podczas dokonywania płatności online, najpierw zwracają uwagę na dostępne metody płatności – 58%. Największą różnicę procentową – bo aż 16 punktów procentowych – między dwoma czynnikami można dostrzec w grupie wiekowej 45-54. Respondenci w tym wieku częściej wskazują na dostępne metody niż na poczucie bezpieczeństwa podczas płacenia.

Jeśli z kolei chodzi o samo składanie zamówień online… Polacy najbardziej martwią się o niezgodność towaru z oczekiwaniem. Później całe na biało wchodzi bezpieczeństwo danych i konta bankowego oraz problemów z dokonaniem płatności. 

Takie wyniki, z jednej strony mogą oznaczać, że Polacy coraz mniej obawiają się o bezpieczeństwo, ponieważ podnieśli swój poziom wiedzy w zakresie płatności. Z drugiej, że kładą nacisk na inne czynniki, a wciąż za mało uwagi poświęcają cyberbezpieczeństwu. Choć może być też tak, że w tej kwestii nie należy traktować respondentów jednorodnie, ponieważ postawy przypisane danemu pokoleniu mają tu ogromne znaczenie.

– mówi Paweł Działak.

Czytaj też: Revolut powalczy o płatności offline! Wprowadzi terminal mPOS Reeder


View Comments
There are currently no comments.