Aktualności
Posted By Admin

Inwestycje w fintech mają się doskonale


Inwestycje w fintech w 2021 roku sięgnęły 210 mld dolarów. Co ciekawe, przeprowadzono wówczas rekordowe 5684 transakcje. Dodatkowo, był to także doskonały rok pod względem aktywności funduszy venture capital i private equity.

Tymczasem, po słabszym 2020 roku, kiedy to globalne inwestycje w fintech wyniosły zaledwie 125 mld USD, rok później okazało się, że wynik zbliżył się do rekordowego 2019.  W efekcie raportu KPMG – Pulse of Fintech – dotyczącego drugiego półrocza 2021 poznaliśmy poważne dane!

Pełny raport „Pulse of Fintech H2 2021” można pobrać tutaj.

Globalne inwestycje venture capital w fintechy osiągnęły rekordową wartość 115 mld dolarów w 2021 roku. Tym samym został pobity poprzedni rekord w wysokości 53,2 mld USD, ustalony w 2018 roku – podano w raporcie KPMG.

Inwestycje w fintech mają się doskonale!

Co ciekawe, w 2021 odnotowano także rekordową ilość transakcji, za co z kolei odpowiadają fundusze VC i PE. Te w minionym roku przeprowadziły  w fintechach odpowiednio 4720 i 144 transakcji. Jak wskazuje raport KPMG – w żadnym z trzech poprzednich lat nie udało się im nawet zbliżyć do takich liczb!

Dodatkowo, warto zaznaczyć, że ogólna liczba transakcji w minionym roku była na wysokim poziomie w każdym znaczącym regionie. Na przykład w obu Amerykach, obszarze EMEA czy w regionie Azji i Pacyfiku.

W międzyczasie pojawia się więc pytanie: jakie fintechy przykuły największą uwagę funduszy inwestycyjnych? Otóż ich zapału nie ostudziły ruchy ze strony państw nie do końca przyjaznych rynkowi krypto, takich jak na przykład Chiny.

Sam raport KPMG potwierdza oficjalnie, że rok 2021 był przede wszystkim czasem poważnych inwestycji w fintechy oferujące usługi BNPL. Bardzo udaną rundę inwestycyjną odnotowała na przykład Klarna. Firma zebrała ponad 1 mld USD. Głośno w międzyczasie było także o przejęciu przez PayPal za blisko 2,7 mld dolarów japońskiego Paidy. 

Czytaj też: Dodatkowy kod, czyli zmiana logowania iPKO

Co ciekawe, cały miniony rok przyniósł także wzmożone zainteresowanie rozwiązaniami, które pomagają zarządzać danymi i przekuwać je w usprawnienie procesów decyzyjnych. 

Inwestycje w fintech, według najnowszego raportu, okazją się skupiać przede wszystkim na challenger bankach. Wyróżniono w efekcie na przykład całkiem udane rundy finansowania po stronie amerykańskiego neobanku Chime – 1,1 mld USD, a także brytyjskiego Revoluta – 800 mln USD.

Jeśli z kolei mowa o inwestycjach w fintech w 2022 roku – eksperci KPMG są całkiem optymistyczni. Podsycają przecież go ostatnie rundy zakończone sukcesem, na przykład Checkout.com pozyskujący miliard dolarów w serii D.

Czytaj też: Visa wprowadzi standard płatności tankowania samochodów elektrycznych!


View Comments
There are currently no comments.