Aktualności
Posted By Admin

Fraudy bezgotówkowe – największa liczba przestępstw w historii


NBP uspokaja, że w porównaniu do całości liczby i wartości transakcji te oszukańcze stanowią wciąż niewielki margines. Fraudy bezgotówkowe mają się naprawdę dobrze!

Narodowy Bank Polski opublikował oficjalne statystyki dotyczące oszustw z wykorzystaniem instrumentów bezgotówkowych, popełnionych w III kwartale 2022. Chodzi przede wszystkim o nieuprawnione transakcje kartami płatniczymi i przelewami. Bank centralny uspokaja jednak, że udział kradzieży w całości transakcji jest znikomy i nie powinien niepokoić. 

Czytaj też: Alior Pay – już ponad milion PLN w ramach płatności odroczonych

Warto jednak zaznaczyć, że liczba i wartość oszustw bezgotówkowych wzrosły w porównaniu do poprzedniego kwartału o ponad… 20%! 

Co ciekawe, fraudy bezgotówkowe  to całkiem chodliwy temat. Łączna liczba transakcji oszukańczych w tym temacie w okresie lipiec-wrzesień 2022 wyniosła ponad 98,9 tys., a wartość opiewała na blisko 72 mln PLN. Pod względem liczby z kolei było to 0,003% całego wolumenu transakcji przeprowadzonych w danym okresie przez klientów.

Czytaj też: Volkswagen Financial Services: oferta dla klienta firmowego i detalicznego

Fraudy bezgotówkowe

Fraudy bezgotówkowe – największa liczba przestępstw w historii

Równocześnie – największa część oszustw finansowych przeprowadzana jest przy pomocy kart płatniczych. W tym wypadku NBP podaje statystyki wg danych raportowanych przez agentów rozliczeniowych oraz oddzielnie przez banki – wydawców kart.

Czytaj też: Social commerce – nowy trend zakupów online. Gdzie klienci zapłacą najchętniej?

Co ważne, właśnie operacje kartami wydanymi za granicą stanowią największą część takich fraudów odnotowanych w Polsce przez agentów rozliczeniowych. W większości, co ciekawe, są to oszustwa w środowisku e-commerce. Łącznie zaraportowano 12 tys. fraudów, a ich łączna wartość wyniosła blisko 10 mln PLN.

Jeśli z kolei chodzi o same dane bankowe – dominowały oszustwa internetowe popełniane w sklepach zagranicznych. W III kwartale odnotowano łącznie ponad 86 tys. fraudów kartowych. To w efekcie wzrost w stosunku kwartalnym o 30%.

Czytaj też: Kredyty ratalne – coraz więcej wniosków za sprawą BNPL

Tymczasem, warto zaznaczyć, że  straty banków, z tytułu transakcji oszukańczych, stanowią raczje niewielką część raportowanej wartości fraudów.


View Comments
There are currently no comments.