Aktualności
Posted By Admin

Firmy pożyczkowe pod lupą UOKiK. Strzeżcie się!


Firmy pożyczkowe pod lupą UOKiK. Prezes UOKiK postawił oficjalne zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów firmom pożyczkowym, takim jak Szybka Gotówka, Gwarant24 i Centrum Rozwiązań Kredytowych. 

Te miały udzielać naprzemiennie konsumentom pożyczek refinansujących na spłatę poprzednich zobowiązań. W międzyczasie oczywiście pobierając za to wysokie prowizje. W ocenie prezesa UOKiK – mogła to być próba obejścia przepisów o maksymalnych kosztach pozaodsetkowych kredytów konsumenckich.

Tymczasem, do UOKiK trafiły także skargi konsumentów na firmy pożyczkowe i ich usługi udzielane za pośrednictwem portali:

  • szybkagotowka.pl,
  • freezl.pl.

Ta ostatnia z kolei współpracuje z 3 firmami pożyczkowymi z Warszawy – właśnie Szybka Gotówka, Gwarant24 i Centrum Rozwiązań Kredytowych.

Co ciekawe, z sygnałów konsumenckich wynika, że jeśli ktoś miał problem ze spłatą zobowiązania w pierwotnym terminie – pożyczkodawcy zamiast przedłużyć ów termin – proponują refinansowanie w innej firmie. Czasami podobny scenariusz powtarzano wielokrotnie. Dodatkowo – każda z firm pobierała, oczywiście, prowizję.  W efekcie – rosła kwota spłaty.

Czytaj też: Polskie Epayblock pod lupą litewskiego banku

firmy pożyczkowe

Firmy pożyczkowe pod lupą. Co zdecyduje UOKiK?

A ponieważ zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim – jego pozaodsetkowe koszty maksymalnie mogą wynieść 25% pożyczonej kwoty plus 30% za każdy rok kredytowania… to nie wszystko. Do tych kosztów dolicza się przecież na przykład opłaty za przedłużenie terminu. Dodatkowo jeśli przedsiębiorca udziela osobie kolejnej pożyczki na spłatę poprzedniej – musi uwzględnić w limicie kosztów pozaodsetkowych sumę opłat pobieranych od wszystkich pożytek w tym czasie.

Postawiłem spółkom Szybka Gotówka, Gwarant24 i Centrum Rozwiązań Kredytowych zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. W naszej ocenie wskazani przedsiębiorcy próbują obejść ograniczenia pozaodsetkowych kosztów pożyczek wynikające z ustawy o kredycie konsumenckim. Narażają przez to konsumentów na niezgodne z prawem wysokie opłaty i prowizje, a także ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Za tego rodzaju praktyki grożą przedsiębiorcom kary do 10 proc. rocznego obrotu – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W międzyczasie, prezes UOKiK przedstawił podobne zarzuty w marcu tego roku kilku warszawskim spółkom. Mowa o Yes Finance, Liberis Polska, Duo Finance i Primus Finance. One także miały udzielać naprzemiennie pożyczek klientom, którzy mieli problem ze spłatą poprzednich zobowiązań. Postępowanie wciąż jednak jeszcze trwa.

Czytaj też: Sierpień miesiącem walk! HotPay znów na ringu pay per view!


View Comments
There are currently no comments.