Aktualności

Co trzeci Polak robi zakupy online w mediach społecznościowych – raport Fundacji Kobiety ebiznesu


Social commerce – zakupy w mediach społecznościowych – zyskuje na znaczeniu! Korzysta z niego już 36% Polaków, w tym przede wszystkim kobiety. Najpopularniejszym serwisem w tym kontekście jest Facebook. Tak wynika z badania The power of social & live commerce. Raport Fundacji Kobiety ebiznesu i partnerów to jasne wieści dotyczące rosnącej liczby osób deklarujących robienie zakupów w social mediach.

Czytaj też: Płatności odroczone Klarny dostępne dla klientów About You

Już 36% Polaków kupuje przez social media, a 29% używa ich do sprzedaży. W ubiegłorocznej edycji badania Fundacji Kobiety ebiznesu te liczby wynosiły odpowiednio 27 i 18%.

Najnowszy raport „The power of social & live commerce” można pobrać pod tym linkiem.

Z kolei blisko 80% respondentów deklarujących zarówno kupno, jak i sprzedaż w social mediach używa właśnie Facebooka. Co ciekawe, chętnie sprzedajemy także na Instagramie czy YouTubie, oraz w takich wynalazkach jak na przykład Vinted, Allegro czy OLX.

Równocześnie, social media służą także do kupowania po przekierowaniu do e-sklepów konkretnych marek. Najchętniej kupowana jest oczywiście odzież i obuwie, kosmetyki, czy książki i płyty.

Raport Fundacji Kobiety ebiznesu wskazuje także na utrzymującą się pozycję live commerce. A więc – zakupów online podczas transmisji na żywo. Takich zakupów dokonał już co czwarty Polak, a co dziesiąty robi je często. 

Co trzeci Polak robi zakupy online w mediach społecznościowych - raport Fundacji Kobiety ebiznesu

Co trzeci Polak robi zakupy online w mediach społecznościowych – raport Fundacji Kobiety ebiznesu

Co trzeci Polak robi zakupy online w mediach społecznościowych, a live commerce odbywają się przede wszystkim na Facebooku. Z kolei wciąż na znaczeniu zyskuje Instagram. Jeśli znów mowa o klientach – nadal w przewadze są tutaj kobiety. Aktualnie korzystanie z tego kanału zakupów zadeklarowało 38% pań i 34% panów. W przypadku sprzedaży w social commerce nastąpił z kolei wzrost zainteresowania obu tych płci.

Raport Fundacji Kobiety ebiznesu mówi także jasno, że polscy konsumenci najczęściej kupują w serwisach społecznościowych od co najmniej 2-3 lat. Z kolei jeśli chodzi o kwotę - na zakupy wydają średnio 101-500 PLN miesięcznie.

Równocześnie, wraz ze wzrostem wieku spada odsetek osób korzystających z social commerce. W porównaniu z poprzednim rokiem mamy jednak do czynienia z postępującą aktywizacją osób starszych. Aż 35% osób powyżej 50. roku życia ma doświadczenie z social commerce. Too 11% więcej niż w poprzednim badaniu.

Czytaj też: Polacy otwarci na rozwiązania finansowe: Mastercard New Payment Index

Co ciekawe, zarówno wśród kupujących, jak i sprzedających większość nadal stanowią mieszkańcy małych miast i wsi. Chociaż na uwagę wciąż zasługuje rosnące zaangażowanie mieszkańców miast średnich.

Raport Fundacji Kobiety ebiznesu mówi także jasno, że polscy konsumenci najczęściej kupują w serwisach społecznościowych od co najmniej 2-3 lat. Z kolei jeśli chodzi o kwotę – na zakupy wydają średnio 101-500 PLN miesięcznie. 

Otwartość internautów na nowe formy e-handlu przynosi obustronne korzyści. Dla klienta jest to możliwość zakupu w dowolnej chwili bez konieczności przechodzenia do sklepu. Dla sprzedawcy to otwarcie dużego kanału sprzedaży w e-commerce. W ślad za zainteresowaniem konsumentów zakupami w mediach społecznościowych, rozwija się również rynek płatności, który coraz śmielej wchodzi w segment tzw. social payments, czyli płatności społecznościowych.

– Paweł Działak, CEO & co-founder Tpay, operatora płatności online.

W Polsce jesteśmy pierwszym operatorem, który opracował i wdrożył  – wraz z KODA Bots – rozwiązanie chatbotowe, umożliwiające dokonywanie bezpiecznych płatności BLIKIEM w komunikatorach społecznościowych.

– dodaje Paweł Działak.

Czytaj też: Ponad połowa kupujących online zwraca uwagę na operatora płatności


View Comments
There are currently no comments.