Aktualności
Posted By Admin

Bezgotówkowa forma płatności – obowiązek sprzedawcy czy wymysł Polskiego Ładu? Spokojnie, nie musisz mieć terminala!


Od początku roku – 1 stycznia – przedsiębiorcy rejestrujący przychody za pomocą kas są zobowiązani do jednego. Bezgotówkowa forma płatności dla klienta musi być. W przepisach jednak nie wskazano konkretnie, jaka to ma być forma.

Zrzutka.pl opublikowała w międzyczasie opinię prawną, w której przekonuje właśnie, że jej karta wpłatnicza jest… Instrumentem pozwalającym przedsiębiorcom spełnić ten obowiązek. Co ciekawe, promowane przez platformę rozwiązanie to karta z tagiem NFC i kodem QR, w efekcie których sprzedawca może przyjąć płatność. Wystarczy, że wpłacający zblizy telefon do kary lub zeskanuje kod. W efekcie, przekieruje się do zapłaty, której można dokonać na przykład BLIKiem, kartą czy przelewem pay by link.

Czytaj też: Stablecoin od PayPal? Kryptowojna na stablecoiny!

Bezgotówkowa forma płatności – będzie się działo!

Tymczasem, według nowych przepisów, które weszły w życie z początkiem 2022 roku – wszyscy przedsiębiorcy obowiązani są do rejestracji przychodów kasami fiskalnymi muszą umożliwić swoim klientom wnoszenie płatności bezgotówkowo.

Co ciekawe, zgodnie z  ustawą może to być dowolny instrument płatniczy, na przykład przelew. Z kolei w praktyce, najczęściej, tę regulację traktuje się jako obowiązek instalacji terminala POS, bo takie rozwiązanie wydaje się… Najłatwiejszą drogą do spełnienia ustawowego wymogu, a dodatkowo – jest dogodne dla klientów.

Oczywiście, o popularności tego podejścia świadczy na przykład skokowy wzrost zainteresowania programem Polska Bezgotówkowa. W efekcie tegoż przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z terminali na preferencyjnych warunkach.

Czytaj też: Lokata w Revolut? Pamiętaj o podatku!

Bezgotówkowa forma płatności

Bezgotówkowa forma płatności – obowiązek sprzedawcy czy wymysł Polskiego Ładu?

Tymczasem, serwis crowdfundingowy wskazuje jednak jako alternatywę swoje rozwiązanie. 

Możliwość składania zleceń płatniczych przez portal zrzutka.pl spełnia prawną definicję instrumentu płatniczego, co sprawia, że wyżej wskazany obowiązek będzie wypełniony, jeżeli umożliwimy naszym klientom dokonanie płatności przy użyciu karty wpłatniczej, kierującej ich na założoną przez przedsiębiorcę w tym celu zbiórkę.

– Paweł Maliszewski z działu prawnego zrzutka.pl.

W międzyczasie serwis zwraca także uwagę, że karta wpłatnicza jest tak samo funkcjonalna jak terminal płatniczy. Dodatkowo bezgotówkowa forma płatności sprawia, że sprzedawcy nie muszą integrować terminala z kasą online.

Co ciekawe, kolejną opcją, którą zrzutka.pl podpowiada osobom niechętnym instalacji terminala jest… Utworzenie zbiórki w portalu i zbieranie na nią wpłat. Dla wygody klientów z kolei przedsiębiorca może wygenerować kod QR prowadzący bezpośrednio do wpłaty na taką zbiórkę i pokazywać go na telefonie czy w formie wydruku. 

Czytaj też: Tiptip z licencją MIP! Wręcz napiwek online!


View Comments
There are currently no comments.