Aktualności
Posted By Admin

Banki poszerzają działalność o kryptowaluty


Banki i kryptowaluty to już prawie fakt! Europejski Bank Centralny chce teraz, aby sposób, w jaki banki będą uzyskiwać możliwość oferowania kryptowalut został ujednolicony na poziomie Unii. Zamierza więc zharmonizować ramy regulacyjne dotyczące uzyskiwania licencji na działania kryptowalutowe.

Czytaj też: FinTech Poland i Mastercard będą wspierać przedsiębiorców

Tymczasem za prace dotyczące regulacji kryptowalut prowadził Bank of England. Jeśli więc mowa o Unii – działania legislacyjne w takim obszarze skupił się wokół rozporządzenia MiCA.

Czytaj też: Francuski Bank Centralny przyspiesza prace nad walutą cyfrową

Co ciekawe, już wcześniej sygnalizowano obawy związane z tematem pt. banki poszerzają działalność o kryptowaluty. Mowa na przykład o wahaniach przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego dotyczących możliwości wykorzystania walut kryptograficznych przez Rosję do… Omijania sankcji!

Teraz z kolei Europejski Bank Centralny dostrzega zainteresowanie banków rynkiem cyberwalut. W efekcie poważnie przyjrzy się stosowanym w tym obszarze procesom licencyjnym.

Banki poszerzają działalność o kryptowaluty

Banki poszerzają działalność o kryptowaluty

Jeśli więc mowa o samych ramach regulacyjnych – obecnie znacznie różnią się one między poszczególnymi państwami Unii. W przykładach pojawiają się Niemcy, gdzie działania cyberwalutowe podlegają wymogowi licencji bankowej. Co więcej – już kilka banków zwróciło się o stosowne zezwolenie.

Czytaj też: Poczta Polska z nową marką finansową – Provana Finanse

Z kolei samo działanie EBC ma doprowadzić do usunięcia nieścisłości w krajowych procesach licencjonowania. Mowa na przykład o ujednoliceniu sposobu oceny wniosków licencyjnych na działalność i usługi związane z kryptowalutami. Bank Centralny równocześnie zapowiada, że stosuje w efekcie kryteria dyrektywy w sprawie wymogów kapitałowych.

Banki i kryptowaluty to także potencjalne ryzyko związane z fraudami i cyberbezpieczeństwem w obszarze kryptoaktywów. EBC będzie więc polegać na danych dostarczanych przez organy ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy i jednostki analityki finansowej.

Czytaj też: Ponad 100 datkomatów w Polsce – PolCard w służbie potrzebującym


View Comments
There are currently no comments.