Aktualności
Posted By Admin

Atrakcyjność fintechów spada? Koniec z finansowaniem?


Na przestrzeni dwóch lat udział fintechów w ogóle dofinansowanych startupów spadł o 1,2 p.p. Czy atrakcyjność fintechów spada i to koniec z finansowaniem dla takiego typu podmiotów?

atrakcyjność fintechów

Fundusze inwestycyjne na rynku VC i inwestycje, które poczyniono w Polsce w minionym roku chyba nieco spadają. Oczywiście, jeśli chodzi o fintechy. Jak wynika z najnowszego raportu – w 2022 roku sfinansowano 435 młodych spółek, a to oznacza o 56 więcej niż w 2021. Z kolei o aż 135 więcej niż w 2020 roku. Z kolei łączna wartość transakcji w 2022 roku osiągnęła zbliżony poziom do tego notowanego w 2021 roku – 3,6 mld PLN. Jednak – mimo że chciałoby się obserwować wzrost wartości transakcji – to samo utrzymanie poziomu inwestycji należy traktować jako pozytywnym ygnał wobec negatywnych trendów w obszarze finansowania startupów, i widocznych na rynkach zagranicznych.

Czytaj też: Klienci Zen doładują konto we wpłatomatach Planet Cash

Co ciekawe, przedstawiciele PFR Ventures zapewniają także, że skala dostępnych środków, które fundusze VC zamierzają inwestować jeszcze na naszym rynku… Wciąż jest spora!

W 2023 r. na rynek trafią nowe środki publiczne, które wzmocnią ekosystem i pozwolą na dalszy rozwój funduszy VC. Niezależnie od działań PFR Ventures czy NCBR, obserwujemy wzmożoną aktywność inwestorów prywatnych, którzy zasilają swoimi środkami nowe fundusze.

– komentuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures. 

Atrakcyjność fintechów spada? Koniec z finansowaniem?

Czy atrakcyjność fintechów spada i to koniec z finansowaniem dla takiego typu podmiotów? Okazuje się, że polski rynek nie jest odosobnionym przypadkiem, a wartość tutejszych wycen spółek technologicznych spada.

W minionym roku największą rundę zebrał fińsko-polski startup Iceye. Firma jest operatorem sieci satelitów wykonujących zdjęcia powierzchni Ziemi, z których korzystają na przykład ubezpieczyciele.Co ciekawe inwestorzy powierzyli Iceye 560 mln PLN, a Ramp – 330 mln PLN. Równocześnie fintech zamyka Vodeno z kwotą 274 mln PLN.

Atrakcyjność fintechów spada? Koniec z finansowaniem?

Może was także zainteresować zmniejszenie udziału inwestycji dotyczących startupów z branży finansowej. 7,3% w 2020 roku do 6,1% w 2022. W ocenie PFR spadek ten należy traktować raczej jako kosmetyczna zmianę niż konretny trend. Nieco inaczej patrzy na to jednak wiceprezes  funduszu Carlson EVIG Alfa.

W ostatnich dwóch latach mieliśmy do czynienia ze znaczącym spadkiem wycen międzynarodowych startupów finansowych. Cześć z nich miała też trudności z pozyskaniem finasowania w kolejnych rundach – wskazuje w rozmowie z serwisem cashless.pl i dodaje, że fundusze VC zaczęły bardziej sceptycznie podchodzić do tego typu inwestycji z uwagi na ich kapitałochłonność, długofalowe skalowanie i odległy moment osiągnięcia rentowności.

Przez ostatnie lata fintechy pozyskały od inwestorów znaczące kwoty, które w wielu przypadkach nie przełożyły się do tej pory na pozytywne wyniki finansowe. Ponadto blockchain, którego upowszechnienie było jednym z głównych elementów tworzących wartość wielu startupów finansowych, rozwija się wolniej, niż przewidywano. To wszystko rodzi obawy o skuteczność przyjętych modeli biznesowych i o rzeczywistą przewagę konkurencyjną. Dlatego ten sektor nie wydaje się już tak atrakcyjny dla inwestorów, jak to miało miejsce wcześniej.

– ocenia Łukasz Marczuk.

View Comments
There are currently no comments.