Aktualności
Posted By Admin

Alternatywny system płatności od państw BRICS


Chociaż, co prawda, Rosji może bardzo zależeć na włączeniu systemu MIR w większą strukturę.. Takim pomysłem zdecydowanie nie muszą interesować się Chiny czy Indie. Czy alternatywny system płatności od państw BRICS dojdzie do skutku?

Podczas niedawnego Międzynarodowego Forum Biznesu BRICS+ kolejny raz głośno wyrażano pomysł stworzenia alternatywy dla zachodniego systemu płatności i rozliczeń. Jednym z elementów nowego tworu mogłaby być na przykład karta łącząca systemy UnionPay, RuPay czy ELO.

Czytaj też: Płatności odroczone MOKKA w W.KRUK

Dodatkowo, oprócz wspomnianych państw w skład BRICS wchodzi jeszcze RPA, a symbol + oznacza z kolei możliwość poszerzenia tej struktury o kolejne państwa. Sygnały dotyczące alternatywnego systemu finansowego wychodzą jednak z innego źródła. Mowa o Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, której członkami są Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgistan i Rosja. Nie trudno więc w efekcie zauważyć, że wspólnym mianownikiem w tych podmiotach jest ten ostatni kraj.

 alternatywny system płatności

Alternatywny system płatności od państw BRICS

Sama Rosja z kolei jeszcze wiosną wzywała członków BRICS do szerszego wykorzystania walut narodowych oraz integracji systemów płatniczych. Krok ten jednak nie powinien w ogóle dziwić, ponieważ największe państwo świata zmagało się wówczas z pierwszymi skutkami sankcji, jakie uderzyły w efekcie napaści na Ukrainę. Jednak przez ponad pół roku inni członkowie BRICS nie reagowali zbyt ochoczo na ów propozycje.

Czytaj też: PayEye: płatności okiem w Centrum Pieniądza NBP

W tym czasie, Rosja przekonała się, że jej rodzimy system płatniczy MIR, który miał stać się alternatywą… Nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań. We wrześniu współpracę z operatorem zawiesiły na przykład tureckie banki, a w październiku, co ciekawe, podobne decyzje podjęły podmioty z Kirgistanu, który jest partnerem Rosji w ramach EUG.

Nie ma więc co się dziwić, że Moskwa chce stworzyć alternatywny system płatności w grupie silnych partnerów. Pojawia się pytanie, czy aby na pewno państwa te będą zainteresowane? Chiński UnionPay na razie operuje głównie na swoim rynku. Równocześnie eksperymentuje z międzynarodową ekspansją i najpewniej – chciałby ją przeprowadzić na własnych warunkach.

Czytaj też: Zagraniczne przelewy Monese będą utrudnione


View Comments
There are currently no comments.