Systemy płatności

Trzy lata PSD2. Raport Kontomatik


Mijają 3 lata od momentu, od którego zaczęły obowiązywać wymogi wobec bankowości polskiej, określone w nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Na przykład warunków funkcjonowania otwartej bankowości. Nowelizacja implementowała dyrektywy PSD2. Raport Kontomatik odpowiada więc teraz na kilka pytań: jak z tej perspektywy wygląda realizacja celów? Jak oceniają ją uczestnicy rynku? Oraz co na to regulatorzy i instytucje unijne?

Raport Kontomatik
Raport Kontomatik

Dyrektywa PSD2 wprowadziła cały szereg zmian na rynku bankowości. W efekcie pojawiły się wymogi dotyczące bezpieczeństwa, silnego uwierzytelniania czy regulacje normujące otwartą bankowość.

Pełny tekst raportu dostępny jest do pobrania pod tym linkiem.

Raport Kontomatik to przede wszystkim analiza stopnia realizacji oczekiwań, jakie instytucje unijne i rynek stawiały wobec PSD2. Niedawno takiego podsumowania, razem z rekomendacjami, podjęły się Europejski Urząd Nadzoru Bankowego i niezależna organizacja branżowa. Kontomatik w efekcie tych wydarzeń opracował syntezę uzupełnioną o wątki dotyczące polskiego rynku fintech.

Okazuje się, że jako pierwszoplanowe bolączki wymieniane są zbyt ogólne regulacje dotyczące udostępnianych danych i stosunkowo spore problemy z ciągłością dostępu do API. Wciąż przecież zdarza się przerwa w ich działaniu. 

Ogólne sformułowane wymagania dotyczące funkcjonowania API powodują  implementacje do lokalnego ustawodawstwa, które bardzo się różnią.

Czytaj też: OLX wprowadza w błąd kupujących – UOKiK bierze pod lupę serwis

Raport Kontomatik

Trzy lata PSD2 – czego oczekujemy od PSD3?

Tymczasem, nie do końca zrealizowane obietnice PSD2 ma spełnić PSD3. A więc spodziewany następca ów dyrektywy. Tutaj mają pojawić się już zdecydowanie bardziej konkretne, operacyjne rozwiązania.

Czytaj też: Płatności odroczone Klarny dostępne dla klientów About You

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) jest w trakcie przeglądu funkcjonowania PSD2. W toku są konsultacje mające na celu rewizję obecnego kształtu dyrektywy, a także stworzenie fundamentów PSD3 i otwartych finansów. Mamy możliwość bezpośredniego uczestnictwa w tym procesie, dlatego postanowiliśmy zestawić w jednym raporcie wiedzę z rynku polskiego i europejskiego.

– Michał Łukasik, prezes Kontomatik.

Największe oczekiwania w związku z PSD3 dotyczą usprawnienia zasad świadczenia usług otwartej bankowości. Chodzi zarówno o postulaty techniczne (jak np. obowiązkowe udostępnianie przez banki imienia i nazwiska klienta), jak i dalej idące zmiany. Wśród nich zwraca uwagę propozycja EBA, aby przekształcić otwartą bankowość w otwarte finanse, poprzez rozszerzenie regulacji na inne produkty finansowe niż rachunki płatnicze – w szczególności na ubezpieczenia, inwestycje czy produkty emerytalne.

– Michał Mostowiak, Counsel z DLK Legal, jeden z ekspertów, których oceny i analizy znalazły się w raporcie.

Czytaj też: PayPo wchodzi do Rumunii


View Comments
There are currently no comments.