Kryptopłatności
Posted By Admin

Trudny rok dla kryptowalut. Zonda podsumowuje i przewiduje


2022 rok nie był łatwy dla sektora kryptowalut. Na rynku okazało się, że panowała atmosfera niepewności. Doszło jednak do kilku przełomowych zdarzeń dla rozwoju branży. Ekspercie giełdy Zonda komentują najważniejsze wydarzenia z minionego roku. Równocześnie prognozują, czego możemy się spodziewać w kolejnym roku.

Czytaj też: Provident złożył wniosek o licencję krajowej instytucji płatniczej

Miniony rok był bardzo trudny dla kryptowalut. Ten obecnie zmaga się z bessą. To z kolei udowadnia, ze cyfrowe aktywa wciąż cieszą się popytem i zainteresowaniem inwestorów. Dowodem w tej kwestii może być choćby partnerstwo giełdy Coinbase z BlackRock. W ramach tejże z kolei ten drugi utworzył prywatny fundusz powierniczy Bitcoin SPot dla działających na terenie Ameryki… Instytucjonalnych klientów firmy.

Cyfrowe aktywa przedostają się do mainstreamu i świadomości coraz większej rzeszy ludzi. Inwestycje takich gigantów, jak BlackRock czy Brevan Howard, który zebrał ponad 1 mld USD od inwestorów instytucjonalnych, pokazują, że… Duzi gracze wierzą w branżę. To dobry prognostyk dla inwestorów indywidualnych.

– Stanislav Havryliuk, dyrektor operacyjny giełdy Zonda.

Równocześnie, pod koniec 2022 wisienkę na torcie postawiła sprawa uregulowania kryptowalut, która pojawiła się w Brazylii. Ustępujący ze stanowiska prezydent podpisał ustawę regulującą sektor cyfrowych monet. W efekcie wprowadzenia nowych przepisów ustanowiono system licencjonowania dla firm, które świadczą kryptowalutowe usługi.

Czytaj też: Allegro Pay będzie jak bank – nowe usługi już niebawem

2022 rok nie był łatwy dla sektora kryptowalut. Na rynku okazało się, że panowała atmosfera niepewności. Doszło do kilku przełomowych zdarzeń dla branży.

Trudny rok dla kryptowalut. Zonda podsumowuje i przewiduje

Co ciekawe, 2022 rok potwierdził także, że blockchain i cyfrowe aktywa potrzebują zdecydowanie większego nadzoru. Sam upadek FTX czy załamanie się ekosystemu Terra świadczy o tym, że… W sektorze nie ma miejsca na dziki zachód w tym kontekście.

Spodziewamy się, że wiele problemów spowodowanych brakiem odpowiednich regulacji zostanie rozwiązanych w 2023 r. Co poprawi bezpieczeństwo klientów i zmniejszy obciążenie operatorów. Nie wszyscy zgadzają się z regulacjami, ale po katastrofalnych wydarzeniach z 2022 roku nie ma wątpliwości, że niektóre kwestie wymagają poprawy. Zonda zamierza kontynuować współpracę z organami regulacyjnymi i ustawodawcami, na pierwszym miejscu stawiając bezpieczeństwo klientów bez nakładania ograniczeń w zakresie innowacji. Będziemy też kontynuować ekspansję na zagranicznych rynkach – w zeszłym roku uzyskaliśmy kanadyjską licencję oraz weszliśmy na włoski rynek. Nie zamierzamy się zatrzymywać.

– komentuje Stanislav Havryliuk.

Powrót hossy

Surowsze przepisy dotyczące działalności operatorów kryptowalutowych to dobra wiadomość dla inwestorów, zwłaszcza tych, którzy jeszcze w tym roku odczuwają zeszłoroczne straty. Niestety w wielu krajach przepisy zostały wprowadzone w pośpiechu, brakuje im spójności i jasności. Może to skutkować opóźnieniami w realizacji transakcji i dodatkowymi kontrolami, które wielu użytkowników uważa za niepotrzebne.

– dodaje Havryliuk.
2022 rok nie był łatwy dla sektora kryptowalut. Na rynku okazało się, że panowała atmosfera niepewności. Doszło do kilku przełomowych zdarzeń dla branży.

Tymczasem, inwestorzy kryptowalutowi nie zamierzają kojarzyć ubiegłego roku z łatwymi zyskami. Bitcoin zakończył rok poniżej 20 tys. USD, lokując się na poziomie 17 tys. W ciągu roku – w efekcie wydarzeń – BTC stracił ponad 65% wartości od momentu swojego rekordu w listopadzie 2021.

Regulacje rynku cyberwalutowego zdecydowanie mogą przyczynić się do poprawy jego bezpieczeństwa. A w efekcie – większego zaufania instytucji do cyfrowych aktywów. To z kolei mogłoby skutkować powrotem inwestorów na rynek oraz wejściem na niego nowych, wielkich korporacji. 

Wydarzenia z ostatnich kilku miesięcy miały druzgocący wpływ na branżę kryptowalut, ale rynek przetrwał i teraz wygląda na gotowy do powrotu silniejszy i lepszy niż kiedykolwiek. W 2022 r. liczba posiadanych bitcoinów przez klientów giełdy Zonda wzrosła o 11%, a na platformie pojawiło się 11 nowych monet. Wielu analityków przewiduje rekordowe ceny głównych coinów, ale my wolimy pozostać w tej kwestii bardziej ostrożni.

– Stanislav Havryliuk.

Czytaj też: Większe wpływy z kryptowalut: Kazachstan podnosi podatki


View Comments
There are currently no comments.