System Revolut bankiem?
System Revolut, jeden z największych fintechów na Wyspach, zamierza stać się bankiem!
A przynajmniej bardzo by chciał. Jednak, mimo posiadania już ponad 10 mln klientów w Europie – z czego niemal 1 mln w Polsce – fintech może się przejechać.
System Revolut ma parcie na bankowość
Tymczasem, mimo że system Revolut cieszy się już licencją bankową wydaną przez europejski organ w 2018 r., wciąż nie ma wolnej ręki w kwestii finansów.
Co więcej, nie posiada odpowiednich zezwoleń na działanie właśnie w obszarze bankowym w Wielkiej Brytanii.
Jednak, gdyby udało mu się otrzymać podobną licencję – ta może okazać się całkiem ważnym precedensem, przede wszystkim ze względu na Brexit.
Co zrobi ze sobą system Revolut, gdy dorośnie do licencji i zostanie bankiem?
W efekcie pożądanej przez fintech licencji, ten będzie wreszcie mógł zaoferować nowe usługi w Zjednoczonym Królestwie. I tak zajmie się na przykład przyjmowanie depozytów, udostępnianie pożyczek.
Jednak wszystko chronione jest przez specjalny brytyjski Financial Services Compensation Scheme, czyli tutejszy system gwarancji depozytów.
System Revolut, gdy zostanie bankiem wepnie się po szczeblach wartości
Tymczasem, warto także wspomnieć, że zeszły miesiąc był dla fintechu łaskawy. A to ponieważ został najbardziej wartościowym startupem fintechowym w Wielkiej Brytanii.
To z kolei stało się przede wszystkim za sprawą ostatniej rundy inwestycyjnej, gdzie dobił wyceny… 5,5 mld USD. Pozyskał wówczas 500 mln dolarów.
A ponieważ firma zatrudnia już ponad 2 tysiące pracowników w 23 biurach – pieniądze zawsze się przydadzą!
Co więcej, przydadzą się też teraz, kiedy fintech zamierza skupić się przede wszystkim na open bankingu dla Europy.
Co z tego wyjdzie? To dopiero się okaże – bądźcie więc na bieżąco!