Aktualności

Oszczędności Polaków – przybywa zaległości w płatnościach


Co drugi Polak posiadający oszczędności musiał po nie sięgnąć w ostatnim półroczu. Po to, by sfinansować własne potrzeby. Oszczędności Polaków mają się coraz gorzej. 

W badaniu Stosunek Polaków do oszczędzania w czasach drożyzny autorzy jasno podają… Już co 6 osoba, która posiadała jakieś zabezpieczenie – zalegała z płatnościami podczas bieżących zobowiązań. Efekty tego widać na przykład w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK.

Czytaj też: Cyfrowa rupia już niebawem na rynku?

Co za tym idzie – od początku tego roku kwota zaległości wynikająca z niepłacenia rachunków i kredytów wzrosła… O ponad 4 mld PLN. A więc do niemal 77 mld PLN.

Według danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników i bazie informacji kredytowych BIK… Tylko od początku tego roku do końca sierpnia, zaległe płatności Polaków zwiększyły się o niemal 4,3 mld PLN!

Oszczędności Polaków

Oszczędności Polaków – przybywa zaległości w płatnościach

Wielu dłużników z pewnością nie ma pojęcia, że ten sposób na „oszczędzanie”, czyli pozorne łatanie dziur w domowym budżecie, może skończyć się wpisem do rejestru dłużników. Obecnie w naszym rejestrze widnieje prawie 2,7 mln osób, które zalegają z różnego rodzaju rachunkami, alimentami i kredytami, a ich łączne zaległości sięgają niespełna 77 mld zł.

– Sławomir Grzelczak, Prezes BIG InfoMonitor.

Badanie Stosunek Polaków do oszczędzania w czasach drożyzny daje nam do zrozumienia, że… Co drugi Polak posiadający oszczędności musiał po nie sięgnąć w ostatnich sześciu miesiącach. Z kolei odłożone pieniądze najczęściej były wykorzystywane, by pokryć wydatki na paliwo (15 proc.). A także na przykład do codziennych produktów spożywczych czy opłacania stałych rachunków (po 14 proc.).

Nie pociesza również fakt, że z powodu inflacji, co trzeci posiadacz oszczędności mniej regularnie odkłada pieniądze, bo nie wszystkich na to zwyczajnie stać. Inflacja i drożyzna — doświadczane szczególnie mocno w ostatnim półroczu — nie wpłynęły na systematyczność oszczędzania u połowy osób je gromadzących (51 proc.). Bardziej regularnie oszczędzać zaczęło 16 proc. osób, ale 33 proc. robi to rzadziej niż jeszcze przed sześcioma miesiącami.

– Sławomir Grzelczak, Prezes BIG InfoMonitor.

Co ciekawe, większe oszczędności gromadzą częściej mężczyźni (58 proc.) niż kobiety (44 proc.). Ankietowani poniżej 25 roku życia z kolei deklarują posiadanie oszczędności znacznie rzadziej od pozostałych grup wiekowych (45 proc.). 

Równocześnie już co trzeci Polak zmienił swój stosunek do oszczędzania i uświadomił sobie jego wagę. To już 29 proc. vs 19 proc. wobec czerwca 2021. 

Czytaj też: Konta zakładane online idą jak burza – Bank Pocztowy z nowymi statystykami


View Comments
There are currently no comments.