Aktualności
Posted By Admin

Nowy Rok, a Polacy bez oszczędności – raport KRD


W Nowy Rok co 5 rodak deklaruje, że… nie ma odłożonych środków na czarną godzinę. Polacy bez oszczędności rozpoczynają kolejne, nowe miesiące. Okazuje się, że co 5 nie ma w ogóle oszczędności, a co 4 – zgromadził bardzo skromną kwotę nieprzekraczającą 5 tys. PLN. Z kolei 23% konsumentów odłożyło ponad 20 tys. PLN. Tak mówi najnowsze badanie Krajowego Rejestru Długów Barometr oszczędności 2023.

Czytaj też: Tokenizacja w KIR – nowe świąteczne kartki w formie NFT

Okazuje się, że nawet te spore oszczędności nie chronią Polaków przed problemami finansowymi. Ich zaległości w kontekście spłaty kredytów, pożyczek czy zakupów ratalnych za prąd i gaz oraz abonamentów wynoszą 44,8 mld PLN! Równocześnie widać też w społeczeństwie bardzo znaczące różnice w kwestii bezpieczeństwa. W grupie, która nie ma żadnych środków na czarną godzinę przeważają kobiety, osoby w średnim wieku 45055 lat czy ci słabiej wykształceni. Raport KRD mówi też, że jeśli chodzi o oszczędności powyżej 20 tys. PLN – najczęściej deklarują je mężczyźni z wyższym wykształceniem pochodzący z dużych miast. Badanie wykazało też, że istnieje szereg osób, bo aż 17%, które mają odłożone kwoty pomiędzy 5, a 20 tys. PLN. Są to głównie mężczyźni w wieku 25-34 lata.

Z kolei według danych GUS inflacja w listopadzie 2023 wyhamowała minimalni – do 6,5%. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły jednak zaledwie o 0,7%, więc najmniej od kwietnia.

Czytaj też: Klienci Millennium przebili barierę 3 mln

Nowy Rok, a Polacy bez oszczędności - raport KRD

Nowy Rok, a Polacy bez oszczędności – raport KRD

Obecne warunki gospodarcze z jednej strony nie sprzyjają gromadzeniu oszczędności z powodu wysokich kosztów życia, a z drugiej właśnie skłaniają do odkładania pieniędzy. Teraz bowiem zmaterializował się pesymistyczny scenariusz, który jeszcze rok, dwa lata temu wydawał się nierealny. Bieżące wydatki pochłaniają lwią część dochodów, siła nabywcza konsumentów znacznie zmalała, więc wiele osób zderzyło się z trudną rzeczywistością ekonomiczną. Musiały one ograniczyć nieskrępowaną wcześniej konsumpcję i zmobilizować się do bardziej świadomego zarządzania finansami. Jeśli tylko mogą przebudować portfel wydatków, powinny to zrobić i odkładać choćby niewielkie sumy, które zapewnią im bezpieczeństwo finansowe w przyszłości.

mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Tymczasem, ostatnie dane ekonomiczne przynoszą przebłyski poprawy. W listopadzie GUS odnotował też, że bieżący wskaźnik zaufania konsumenckiego wzrósł do -15,1 pkt z blisko -18. Wyżej był ostatni raz we wrześniu 2021, gdy ustępowały obawy konsumenckie w kontekście cen w związku z pandemią.

Polacy bez oszczędności to, jak widać, niestety, standard. Zgromadzone oszczędności jednak pozwolą się utrzymać w przypadku utratu pracy czy innych, nieprzewidzianych zdarzeń. W badaniu KRD aż 35% respondentów przyznaje, że oszczędności wystarczyłyby im zaledwie na miesiąc. Najliczniejsza grupa, bo 40% ocenia, że mogłaby żyć bez pracy około pół roku. Co 4 Polak z kolei akumuje gotówkę, którą mógłby dysponować aż przez rok lub dłużej.

Środki Polaków

Dodatkowo jednak ⅓ zadeklarowałą, że w ciągu ostatniego roku ich oszczędności wzrosły. Co ważne – tyle samo Polaków deklaruje ich zmniejszenie. W przypadku 31% badanych wartość zgromadzonych środków została mniej-więcej na tym samym poziomie.

Czytaj też: Płatności odroczone Google Pay już niebawem

43% Polaków z grupy, która zmniejszyła oszczędności wykorzystała je na pokrycie bieżących wydatków, ⅓ musiała sfinansować nagłe sytuacje, a 29% – wydało środki na remont mieszkania.

Czytaj też: Lotto w mPay – kolejne partnerstwo

Dążenie do redukcji zadłużenia świadczy o odpowiedzialnym podejściu do zarządzania domowym budżetem. Nie można realizować marzeń o posiadaniu nowego sprzętu elektronicznego czy kosztownych wycieczkach, jeśli ma się niezapłacone rachunki za telefon czy zaległe raty za telewizor. Przeznaczanie oszczędności na spłatę długów to dobry krok do wyjścia z finansowego dołka. Niestety taką postawę dłużnicy w rozmowach z naszymi negocjatorami prezentują rzadko.

podsumowuje Jakub Kostecki, prezes Zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Badanie „Barometr oszczędności 2023” przeprowadzono na zlecenie Krajowego Rejestru Długów w listopadzie 2023 r. metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1007 Polaków w wieku 18-74 lata.


View Comments
There are currently no comments.