Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

mObywatel 2.0 już bliżej


Cyfrowy dokument tożsamości będzie mógł zastąpić plastikowy dowód w urzędach, bankach czy placówkach pocztowych! mObywatel 2.0, a konkretnie mDowód, już niebawem. Elektroniczny dokument, o którym mowa, ma nie być jednak cyfrową kopią dowodu tożsamości. Różni się od niego serią i numerem oraz terminem ważności. W  kilku sytuacjach nie będzie można z kolei zastąpić takiego dowodu alternatywą w telefonie.

Czytaj też: Projekt Visy wyróżniony w Brazylii

Krótka prezentacja w serwisie społecznościowym z kolei pokazuje, jak aktywować samą apkę mObywatel 2.0 i – co ważniejsze – dodać do niej cyfrowy dowód. W procesie tym z kolei udział ma brać Profil Zaufany. Takim dokumentem nie będzie można jednak posługiwać się poza Polską. Nie przyda się on także dodatkowo podczas wyrobienia nowego dokumentu. Ma być jednak powszechnie respektowany na terenie kraju – w urzędach, bankach i innych placówkach, które takiego dokumentu będą wymagały.

mObywatel 2.0 już bliżej

mObywatel 2.0 już bliżej

Aplikacja w nowej odsłonie pojawi się oficjalnie w dostępności na przełomie czerwca i lipca tego roku. Minister cyfryzacji niedawno zapewniał, że przestanie cy wyłącznie portfelem na cyfrowe dokumenty, a stanie się dodatkowo asystentem do kontaktu z urzędami. Aplikacja, co ważne, ma informować i przypominać, a także porządkować korespondencję urzędową. 

Czytaj też: BLIK na Słowacji – Narodowy Bank Słowacki daje zielone światło

Tymczasem, za pośrednictwem mObywatela 2.0 będzie można też dodatkowo zastrzec numer PESEL, co w teorii ma chronić przed kradzieżą tożsamości. A więc na przykład zaciągnięciem pożyczki. Urzędnicy podali niedawno nowy termin wdrożenia rozwiązania – połowę 2024 roku.

Czytaj też: Xiaomi Pay także dla właścicieli kart Visa


View Comments
There are currently no comments.