Aktualności
Posted By Admin

MIPy – nowe podmioty na liście KNFu


Z rejestru małych instytucji płatniczych równocześnie wykreślono spółkę Parentia, która pojawiła się tutaj rok temu. MIPy jednak wciąż przybierają na sile! Lista Komisji Nadzoru Finansowego wciąż się wydłuża!

Do listy małych instytucji płatniczych dodano kilka nowych podmiotów. Łącznie w zestawieniu mamy  już 137 firm, jednak trzeba zaznaczyć, że trzynaście z nich już nie figuruje jako aktywne podmioty – wykreślono je.

Tymczasem teraz dołączono tutaj warszawskie spółki Wirtualne Kasy Fiskalne oraz Talaros. Ta druga z kolei powstała zaledwie pół roku temu – latem 2021 roku. Działa przede wszystkim w branży internetowej.

Wśród świadczonych przez nią usług KNF wymieniła na przykład wydawanie instrumentów płatniczych czy przyjmowanie i wypłacanie gotówki z rachunku.

MIPy

MIPy – nowe podmioty na liście KNFu

Co ciekawe, Wirtualne Kasy Fiskalne tworzy rozwiązania fiskalne w obszarze software’u. Te mają z kolei okazać się alternatywą dla tradycyjnych kas.

Aplikacja może być zainstalowana na urządzeniu z Androidem i służyć do rejestrowania sprzedaży czy wystawianie paragonów. Klinet musi więc zarejestrować się w portalu i opłacić licencję. Z kolei Wirtualna Drukarka Fiskalna Online służy do automatycznego wystawiania paragonów fiskalnych.

Czytaj też: Bitpanda rozszerza ofertę krypto

Dodatkowo, kilka dni temu do rejestru KNF trafia z kolei spółka MTSoft. Firma z siedzibą w Krakowie powstał kilka lat temu i działa na rynku IT. Na stronie KNF w zakresie usług pojawiła się na przykład obsługa autoryzacji i przesyłanie do wydawcy instrumentu płatniczego lub systemów płatności zleceń płatniczych płatnika lub akceptanta.

Równocześnie z rejestru usunięto spółkę Parentia. To krakowska firma założona w 2019 roku. Na listę trafiła przed rokiem. 

Z kolei same MIPy to możliwość podjęcia działalność płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej – KIP. UZyskanie takowego jest zdecydowanie szybsze i łatwiejsze w porównaniu właśnie z krajową instytucją płatniczą. MIP ma jednak spore ograniczenia, na przykład może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.

Czytaj też: Na rynku jest już 500 tysięcy terminali płatniczych


View Comments
There are currently no comments.