Kryptopłatności
Posted By Admin

Komunikat KNF w sprawie kryptowalut


KNF uważa, że kryptowaluty mogą służyć przede wszystkim obejściu sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś. Dlatego chciałby, by instytucje nadzorowane… Zakończyły współpracę w sprawie kryptowalut. Zwłaszcza wtedy, gdy nie mają pewności, że nie obsługuje ów biznes osób i firm objętych sankcjami.

Czytaj też: W aplikacji Biedronki zapłacisz BLIKiem bez kodu

Tymczasem, Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała oficjalny komunikat w sprawie kryptowalut i ich współpracy z bankami czy instytucjami płatniczymi. Komunikat ów związany jest przede wszystkim z podejrzeniem, że osoby i firmy z Rosji i Białorusi, objęte sankcjami związanymi z wojną na  Ukrainie, mogą je obchodzić właśnie w efekcie wykorzystania walut wirtualnych.

Czytaj też: Google Pay dla użytkowników AXI Card – jeszcze więcej płatności w Polsce

knf w sprawie kryptowalut

Komunikat KNF w sprawie kryptowalut

Równocześnie, jak zaznacza KNF – podmioty objęte sankcjami mogą wykorzystywać kryptowaluty w procesie unikania skutków ów sankcji. Wynika to z kolei z faktu, że instrumenty takie jak waluty wirtualne mogą umożliwiać zachowanie anonimowości. Albo, przynajmniej, utrudniać identyfikację stron transakcji oraz ich ostatecznych beneficjentów.

Czytaj też: 8 mln kart – tyle egzemplarzy wydali Polacy

Później z kolei KNF zaznacza, że oczekuje od nadzorowanych przez siebie podmiotów zachowania najwyższej staranności oraz ostrożności. Oczywiście, przy podejmowaniu czy kontynuowaniu współpracy z firmami z branży krypto.

Czytaj też: BLIK będzie rozwijał BNPL wspólnie z Mastercardem, Santanderem, mBankiem i Millennium

KNF oczekuje, aby w przypadku braku możliwości wykluczenia istnienia powiązań tych podmiotów z Federacją Rosyjską lub Republiką Białorusi albo też z transakcjami realizowanymi w imieniu lub na rzecz osób powiązanych z tymi państwami, obowiązane podmioty nadzorowane decydowały o zakończeniu lub niepodejmowaniu współpracy.

– opublikowany przez KNF dokument.

Czytaj też: PayPro i Conotoxia z nowymi zezwoleniami KNF


View Comments
There are currently no comments.