Aktualności
Posted By Admin

KNF: koniec crowdfundingu w Polsce?


Jak podaje KND – w 2022 roku zaledwie 3 emitentów w pełni zrealizowało cel zbiórki. Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport. Czy nastąpi koniec crowdfundingu w Polsce? Jak przekonuje sam KNF – w sektorze tym nastąpiło poważne spowolnienie. Dotyczy to równocześnie liczby, jak i wartości zbiórek, a co ważniejsze – wielkości pozyskanego kapitału.

Czytaj też: Europejska karta płatnicza jednak odchodzi do lamusa

W minionym roku na platfomach crowdfundingowych uruchomiono 38 ofert, których planowano pozyskać niespełna 80 mln PLN. Okazuje się, że zakończono 35 z nich, a oficjalnie pozyskano 17,3 mln. Co ciekawe, dla porównaniu w poprzedzającym roku ofert było 65, a emitenci chcieli pozyskać w ramach tychże prawie 180 mln. Ostatecznie udało im się zebrać 101 mln. Średnia wartość takich środków spadła w tym czasie z 1,6 mln PLN do 0,5 mln PLN.

Czytaj też: Revolut może już samodzielnie rozliczać płatności w EURO

koniec crowdfundingu w Polsce

KNF: koniec crowdfundingu w Polsce?

Równocześnie, z raportu KNF wynika jasno, że teraz nadchodzi koniec crowdfundingu w Polsce. Zaledwie 3 emitentów w pełni zrealizowało cel swoich założeń. W minionym roku w 9 ofertach nie zebrano nawet minimalnego progu. Dodatkowo – jedną ofertę całkowicie wstrzymano, jedną odwołano, a jedną… Zakazało KNF. W ramach tych zakończonych w 2022 roku emitenci z kolei osiągali średnio 28% celu emisji. Liderem w kontekście wartości zebranego kapitału była wówczas platforma Beesfund.

Czytaj też: Konto w Raiffeisen Digital Bank założy każdy

Co ciekawe, KNF w raporcie przywołuje przykład spółki Pora na Pola, która w latach 2019-2022 przeprowadziła w międzyczasie 5 ofert publicznych akcji. Niedawno jednak firma złożyła wniosek o upadłość.

Czytaj też: Euronet przechodzi zmianę wizualną – logo, potem urządzenia fizyczne


View Comments
There are currently no comments.