fintech
Posted By Admin

KNF daje i odbiera: Fenige znów krajową instytucją płatniczą!


Maj zeszłego roku okazał się dla Fenige całkiem dołującym miesiącem. Wówczas właśnie Komisja Nadzoru Finansowego odebrała mu licencję KIR, ponieważ ten nie przeprowadził reautoryzacji. Teraz jednak KNF przywróciła fintechowi licencję krajowej instytucji płatniczej. Dlaczego? Co się stało, że po uznaniu, że Fenige nie przeszedł z sukcesem procesu reautoryzacji, teraz znów wraca na stare śmieci?

Polski fintech znany jest przede wszystkim z usługi pozwalającej na przelewy między użytkownikami kart płatniczych, czyli transakcje P2P. Firma oferuje w międzyczasie także rozwiązania dla handlu internetowego i firmom świadczącym usługi płatnicze online.

Dodatkowo, Fenige obsługuje także banki, firmy pożyczkowe czy instytucje finansowe. Mowa o zakresie zarówno krajowych, jak i międzynarodowych przelewów na karty płatnicze.

Czytaj też: Firma Robinhood rośnie w pandemii

fenige

Fenige daje radę!

A cały ten precedens możliwy jest właśnie dzięki licencji krajowej instytucji płatniczej, którą fintech cieszy się już od sierpnia 2017. Do 20 grudnia kolejnego roku, jak zresztą wszystkie KIPy z nowelizacją ustawy, Fenige zmuszone było dokonać reautoryzacji. Musiało więc dowieść, że dostosowało się do nowej ustawy implementującej dyrektywę PSD II. 

Spółka wykonała ten obowiązek, niemniej jednak przekazane przez nią dokumenty i informacje (uzupełniane kilkakrotnie na wezwanie KNF) nie dały podstaw do uznania, że firma spełnia wymogi wynikające ze znowelizowanej ustawy o usługach płatniczych.

Oficjalny komunikat nadzoru.

Tymczasem, w zeszłym tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego oficjalnie zrewidowała swoje stanowisko. Równocześnie wskazując, że decyzja o cofnięciu zezwolenia nie była ostateczna. Co więcej, nie podlegała także natychmiastowemu wykonaniu. Po jej ogłoszeniu Fenige złożyło wniosek o ponowne rozpatrzenie ów precedensu.

Ustalenia KNF potwierdziły, że Spółka spełniła wymagania działu IV ustawy o usługach płatniczych, a jej działalność nie narusza innych przepisów ustawy i nie stwarza zagrożenia dla użytkowników usług płatniczych oraz dla stabilności rynku usług płatniczych.

Oficjalny komunikat nadzoru.

Czytaj też: Bezdotykowe płatności już nawet na kwestach!


View Comments
There are currently no comments.