Raporty
Posted By Admin

Instytucje finansowe tracą zaufanie klientów? Raport Blue Media


Wszystkiemu winna pandemia. Raport Blue Media Finanse Polaków w czasie pandemii mówi jasno – coraz częściej robimy zakupy przez internet i korzystamy z rozrywki online. Jednak.. staliśmy się równocześnie bardziej ostrożni korzystając z instytucji finansowych i fintechów.

W efekcie, okazuje się, że coraz baczniej przyglądamy się poczynaniom także globalnych koncernów technologicznych. 

Banki, co prawda, od lat wzbudzają największe zaufanie wśród wszystkich instytucji z rynku usług finansowych. Jednak w ostatnim roku wydaje się, że banki zaczęły nieznacznie tracić ów kredyt zaufania. Wciąż jednak pozostawiają w tyle inne instytucje, na przykład światowe koncerny technologiczne.

raport blue media

Zaufanie do instytucji jest, jak doskonale wiemy, istotnym czynnikiem wpływającym na skorzystanie z usług. Wyżej cenione jest wyłącznie bezpieczeństwo.

To właśnie dwie wartości, które wydają się ze sobą korelować. Uważamy więc banki za bezpieczne, coraz bardziej im ufamy i chętnie korzystamy z ich usług. Tendencja ta nasiliła się w ciągu dwóch ostatnich lat – w 2019 roku renoma bezpieczeństwa instytucji była kluczowa średnio dla co trzeciego klienta.

Czytaj też: Płatności subskrypcyjne – Polak jest na tak!

Raport Blue Media – Finanse Polaków w czasach pandemii – za co płacimy najchętniej online?

raport blue media

Co ciekawe, samo konto bankowe jest drugą, po profilu zaufanym, najchętniej akceptowaną metodą potwierdzania tożsamości  internecie.

W okresie pandemii, czyli na przełomie lat 2020/2021, spadło zaufanie do wszystkich instytucji niefinansowych. Widać, że pieniądze chcemy inwestować przede wszystkim bezpiecznie (…). Przed pandemią cena usług miała większe znaczenie. Teraz do finansów podchodzimy ostrożniej, większą uwagę zwracając na renomę i stabilność instytucji, której powierzamy nasze pieniądze.

– Wojciech Murawski, członek zarządu Blue Media.

Z kolei, niemal połowa badanych nie jest skłonna korzystać z usług finansowych w instytucjach finansowanych. A zaledwie 10% badanych nie ma z tym najmniejszego problemu. Bardziej otwarci są, jak pewnie się spodziewacie, młodzi ludzie i mężczyźni.

Skłonności do korzystania z usług finansowych w instytucji finansowej

Deklarowany sceptycyzm do usług finansowych oferowanych przez instytucje niefinansowe może u wielu osób być pozorny. Część ankietowanych może nie zdawać sobie sprawy, że tak naprawdę korzysta z nich już od dawna. Z innych badań wiemy, że usługi fintech – płatności odroczone, karty wielowalutowe albo kantory online – w Polsce cieszą się szybko rosnącą popularnością i nieprzerwanie zwiększają swój udział w rynku, a klienci chwalą je sobie za szybkość i wygodę. Faktyczny odsetek osób korzystających i gotowych skorzystać z usług fintechów może więc być znacznie wyższy niż deklarowany w badaniu. Ta rozbieżność między deklaracjami klientów a faktycznym zainteresowaniem tego typu usługami pokazuje, że fintechy i banki budują już w Polsce całkiem sprawny system współpracy – te pierwsze, dostarczając na rynek innowacje, a te drugie, sprawnie je implementując i pokazując jak skalować biznes.

– Wojciech Murawski z Blue Media.

Czytaj też: Nowa bankowość internetowa w BNP – GOonline Biznes zastąpi Pl@net


View Comments
There are currently no comments.