Kryptopłatności

Czy wypłaty w kryptowalutach mogą stać się faktem?


Wypłaty w kryptowalutach brzmią całkiem poważnie i, co więcej, patrząc na świat idący do przodu – zdają się być możliwe. Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, a wraz z nim przecież potrzeby i oczekiwania pracowników.

Jednym z takich zjawisk, właśnie przede wszystkim w branżach technologicznych i IT, jest stale rosnące zainteresowanie walutami cyfrowymi. Pojawia się więc pytanie, czy możliwe jest otrzymywanie wypłaty w kryptowalutach? Wciąż ten temat – zwłaszcza w Polsce – budzi pewne kontrowersje.

Czytaj też: Zen wprowadza zmiany w cennikach: będzie plan Free

Co prawda, przepisy Kodeksu pracy nie definiują wprost pojęcia wynagrodzenia. Jednak wiadomo jedno – dokonuje się go w formie pieniężnej, na wskazany rachunek, chyba, że pracownik złożył papierowy wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

W efekcie, warto też wspomnieć, że wynagrodzenie obejmuje wszystkie składniki, bez względu na ich nazwę. A więc także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom nawet w innej formie, niż pieniężna.

Czytaj też: Bezpieczeństwo w sieci – nowa kampania Pekao

Wypłaty w kryptowalutach

Czy wypłaty w kryptowalutach są możliwe?

W efekcie – teoretycznie możliwa i jak najbardziej dopuszczalna jest wypłata części składników wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna. Ale tylko wtedy, gdy dopuszcza to dostawa lub zbiorowy układ pracy.

Czytaj też: Samoodnawialne czeki – nowa usługa BLIKa

Nie ma jednak możliwości wypłaty całej pensji w walucie cyfrowej. To przede wszystkim dlatego, że prawo polskie rozumie kryptowaluty zupełnie inaczej aniżeli jako pieniądz. A co za tym idzie – nie spełniają one kryterium formy pieniężnej.

Co ciekawe, nie ma jednak oficjalnych przeszkód, by na zasadzie swobody zawierania umów, podmioty ustaliły wzajemne rozliczenia w części wynagrodzenia. W tym właśnie kryptowalut.

Czytaj też: Płatności oparte na open bankingu od Adyen


View Comments
There are currently no comments.