Systemy płatności
Posted By Admin

Cyfrowa rupia już niebawem na rynku


To, co dzieje się na rynku CBDC, czyli cyfrowych walut banków centralnych to szaleństwo. Indyjska CBDC ma przyspieszyć rozwój gospodarki i pozwolić efektywniej zarządzać systemem finansów publicznych. Cyfrowa rupia na horyzoncie!

Indie stałyby się jedną z największych gospodarek, która uruchomiła cyfrową walutę banku centralnego.

Czytaj też: Chip z czytnikiem linii papilarnych. Samsung wchodzi w biometrię płatniczą

Co ciekawe, Bank Rezerw Indii już niebawem wprowadzi oficjalnie cyfrową rupię. Sam Minister Finansów tego kraju nie wyklucza, że wydarzy się to jeszcze w 2022 roku. W efekcie, Indie stałyby się jedną z największych gospodarek, która uruchomiła cyfrową walutę banku centralnego. Czy tak się wydarzy? Zobaczymy. Na razie jednak perspektywa tego jest całkiem prawdopodobna.

Cyfrowa rupia

Cyfrowa rupia już niebawem na rynku!

Tymczasem, wprowadzenie CBDC miałoby być przede wszystkim wsparciem dla gospodarki. Cyfrowa waluta pozwoli na przykład efektywniej i taniej zarządzać pieniądzem. Minister nie podała jednak w międzyczasie żadnych szczegółów dotyczących ewentualnego wdrożenia. Na ten moment mamy jedynie wzmianki o blockchainie. Warto jednak dodatkowo zaznaczyć, że równocześnie władze Indii działają także nad wprowadzeniem ograniczeń na poletku kryptowalut.

Czytaj też: Zbliżeniowe płatności w Huawei dzięki Curve

Co ciekawe, liderem prac nad cyfrową walutą banku centralnego na ten moment są Chiny. Cyfrowy juan przecież rodzi się już kilka lat, a szersza prezentacja jego możliwości pojawi się podczas tegorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. W efekcie, do dyspozycji gości będą na przykład bankomaty zamieniające obce waluty w cyfrową wersję juana.

Z kolei prace nad CBDC w ogóle prowadzone są wszędzie, nie tylko w Azji. Narodowy Bank Polski ma w tym roku podjąć się analizy potencjalnych skutków wprowadzenia cyfrowego złotego. Instytucja w międzyczasie zakłada, że działania te mogą wykazać na przykład potrzebę intensyfikacji prac nad cyfrową walutą kraju nad Wisłą. 

Czytaj też: Wyższość płatności zbliżeniowych: 97% wszystkich transakcji bezgotówkowych to karty


View Comments
There are currently no comments.