Systemy płatności
Posted By Admin

Crowdfunding pożyczkowy – co na to KNF


Urząd Komisji Nadzoru Finansowego obserwuje przypadki ofert bezpośrednich od przedsiębiorców. Pożyczki zaciągane przez nich na potrzeby finansowania różnego rodzaju przedsięwzięć obarczono ryzykiem biznesowym. O czym mówi crowdfunding pożyczkowy?

Czytaj też: Licencja bankowa Wielkiej Brytaniii – czy Revolut nie uzyska dokumentu?

Crowdfunding pożyczkowy - co na to KNF

Crowdfunding pożyczkowy – co na to KNF

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zwraca uwagę przede wszystkim na to, że takie usługi nie są oferowane przez podmioty licencjonowane i nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. W szczególności mowa o dostawcach usług finansowania społecznościowego. A także platform finansowania społecznościowego w rozumieniu przepisów dotyczących usług finansowania dla przedsięwzięć gospodarczych.

Czytaj też: VeloBank pomoże w zakupie pojazdów elektrycznych – kredyt VeloElektryk

Często takie oferty dystrybuuje się w kontekście specjalnych stron internetowych, a w komunikacji marketingowej pojawia się pojęcie crowdfunding pożyczkowy. Relacja między właścicielem projektu i pożyczkodawcą (a więc inwestorem), odpowiedzialność pożyczkobiorcy czy zakres i… Zasady prezentowania informacji nie muszą wiązać się z działaniami nielegalnymi. Co ważniejsze, ponieważ nie podlegają one regulacjom rynku finansowego, nie mogą gwarantować dostatecznego zabezpieczenia interesów inwestorów. 

Czytaj też: Tpay i Bank Pekao oferują nowe płatności ratalne

Tymczasem, ryzyko utraty zainwestowanych środków staje się nieodłącznie związane z inwestycjami na rynku finansowym. Z kolei skala możliwego zysku z inwestycji jest z reguły wprost proporcjonalna do skali tegoż ryzyka. Korzystanie z form regulowanych inwestycji lub lokowania środków finansowanych nie eliminuje ryzyka związanego z produktem finansowym.


View Comments
There are currently no comments.