Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

Coraz więcej terminali, które obsługują płatności zbliżeniowe – dane NBP


Dane NBP mówią jasno – w Polsce funkcjonuje obecnie prawie 1,038 mln terminali. Narodowy Bank Polski właśnie zaktualizował tabele ze statystykami dotyczącymi rynku kart płatniczych. W efekcie, znaleźć można tutaj na przykład informacje o liczbie terminali płatniczych.

Niemal wszystkie terminale – oprócz 42 sztuk – obsługują bezstykowe płatności mobilne – na przykład Apple czy Google Pay. 

Czytaj też: COVID zmienił podejście do instrumentów płatniczych – raport Elavonu

Co ciekawe, granicę miliona urządzeń przekroczyliśmy już w zeszłym roku! Jednak w I kwartale 2021 przybyło jeszcze ponad 10 tysięcy urządzeń.

Dodatkowo, dane NBP pokazują także, że prawie wszystkie terminale – oprócz 42 sztuk – obsługują bezstykowe płatności mobilne – pokroju Apple czy Google Pay. 

Czytaj też: Revolut wart ponad 30 mld dolarów!? Trwają rozmowy z inwestorami!

Dane NBP

Dane NBP o obrotach terminali płatniczych

W międzyczasie warto także powiedzieć o nowelizacji ustawy o usługach płatniczych – na przykład nakaz przyjmowania płatności w gotówce przez przedsiębiorców. Ma to z kolei zapewnić swobodny wybór dogodnej płatności dla klientów. Do postulatu odniosły się jednak na przykład Fundacja Polska Bezgotówkowa i Związek Banków Polskich. Ci zwracają uwagę na raczej odwrotne sytuacje – konsument często zmuszony jest do płatności gotówką.

W efekcie, by zapewnić realną swobodę wyboru trzeba wprowadzić obowiązek akceptacji zarówno płatności gotówkowych, jak i bezgotówkowych.

Czytaj też: Polski SoftPos – ważny krok!


View Comments
There are currently no comments.