Aktualności
Posted By Admin

Co branża finansowa przygotowała dla Ukraińców?


Co branża finansowa przygotowała dla Ukraińców uciekających z kraju? Łatwiejsze zakładanie rachunków, darmowe konta czy bezpłatne OC – oto, co oferuje się naszym sąsiadom.

W efekcie wojny, która wybuchła w minionym tygodniu – do Polski przybywa mnóstwo Ukraińców. Działająca na naszym rynku branża finansowa postanowiła wesprzeć ich w tej sytuacji. Co wzięto na tapet? Sprawdź, na co mogą liczyć Ukraińcy!

Czytaj też: Apple i Google Pay już niedostępne dla rosyjskich klientów

Branża finansowa mówi: ułatwiajmy zakładanie konto!

W efekcie wydarzeń część banków poinformowała o uproszczeniu procedur otwierania rachunków dla obywateli Ukrainy. Dlatego też teraz, będą oni mogli założyć konto bez konieczności dokumentowania pobytu na terenie Polski. Nie będzie dodatkowo także potrzebny dokument zamieszkania czy uzyskiwania dochodów na terenie Polski. Wystarczy, że legalnie przekroczyli granicę naszego kraju.

Z kolei sam ING precyzuje, że do założenia konta wystarczy w tej sytuacji jeden z następujących dokumentów: 

  • paszport,
  • wiza (D lub C lub dokument pobytowy wydany przez inne państwo Schengen),
  • zezwolenie na pobyt czasowy, pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE,
  • ważna karta pobytu,
  • wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej, złożony na polskim przejściu granicznym lub zgoda komendanta Straży Granicznej, udzielana podczas przekraczania granicy.

W międzyczasie trzeba także złożyć oświadczenie o przybyciu do Polski po 23 lutego 2022 r. oraz zadeklarować adres pobytu, którym może być np. ośrodek dla uchodźców czy adres rodziny lub znajomych w Polsce. 

branża finansowa dla ukraińców

Tymczasem, w BNP Paribas do założenia konta wymagane są:

  • dowód tożsamości (paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca, TIN, czyli ukraiński numer identyfikacji podatkowej),
  • polski numer telefonu. 

To jednak nie wszystko, ponieważ takie udogodnienia dla Ukraińców wprowadzono także w PKO BP. Bank zaznacza, że przy zakładaniu Konta bez Granic nie będzie wymagał od Ukraińców podania adresu zamieszkania w Polsce ani numeru telefonu polskiego operatora sieci komórkowej. Dodatkowo – tymczasowa karta do konta będzie wydawana od razu przy otwarciu konta w wybranych oddziałach banku. 

Tylko jednego dokumentu identyfikującego obywatela Ukrainy (np. paszportu) będą przy zakładaniu konta wymagały także Pekao i Pocztowy.

Branża finansowa wie, że podstawą są darmowe usługi bankowe

W efekcie wydarzeń – Alior, BNP Paribas, Credit Agricole, Getin, Millennium, Pekao, PKO BP i Pocztowy zdecydowały o zwolnieniu swoich klientów z Ukrainy z opłat za podstawowe usługi bankowe. 

Stąd, zakres darmowych usług może się nieznacznie różnić między poszczególnymi instytucjami, ale co do zasady banki nie będą pobierać opłat ani za konto, ani za kartę do konta. 

Dlatego też, Ukraińcy mogą liczyć na darmowe wypłaty z bankomatów w Polsce, a w niektórych bankach również na darmowe wpłaty. Pekao w międzyczasie oficjalnie zaznacza, że nie będzie też pobierał żadnej marży ani opłat za wymianę walut przy transakcjach kartą do konta za granicą.

Oferta konta za 0 zł w przypadku Pekao kierowana jest także dodatkowo do klientów firmowych. Przedsiębiorcy z Ukrainy będą mogli liczyć na przykład na pełną darmową obsługę gotówkową oraz w bankowości elektronicznej oraz na wsparcie w procesie nawiązywania relacji biznesowych.

Darmowy dostęp do swoich usług obiecał również obywatelom Ukrainy fintech ZEN.

Tymczasem, w BNP Paribas do założenia konta wymagane są:

Opłaty za przelewy do Ukrainy

Dodatkowo, branża finansowa zawiesiła też pobieranie opłat za przelewy na konta ukraińskie. W efekcie osoby, które wspierają finansowo Ukraińców pozostających w kraju, nie poniosą dodatkowych kosztów. 

Z kolei w razie pobrania opłaty za przelew będzie ona automatycznie zwrócona. O zaniechaniu poboru takich opłat poinformowały już przede wszystkim BNP Paribas, BOŚ Bank, Credit Agricole, Getin, ING, mBank, Millennium, Pekao, Pocztowy, Santander i PKO BP. Ten ostatni z kolei dodatkowo znosi opłaty za szybkie przelewy do Kredobanku, czyli ukraińskiego banku należącego do grupy PKO BP.

Jednocześnie Getin, Pekao i Santander zaznaczyły oficjalnie, że znoszą wszelkie opłaty za przelewy przychodzące z Ukrainy. Dodatkowo, Bank Pocztowy razem z Pocztą Polską planuje zmniejszenie opłat za przekazy międzynarodowe Moneygram.

Czytaj też: Mastercard i Visa dołączają do sankcji dla Rosji

Obsługa w języku ukraińskim

To nie wszystko, ponieważ darmowe usługi są zaledwie jednym krokiem naprzód Ukraińców – dodatkowo bankowość postanowiła także umożliwić uchodźcom rozmowę w ich języku. Wiele instytucji zapewnia więc, że ich infolinie są obsługiwane w języku ukraińskim. Z kolei niektóre banki mają też odpowiednie wersje swoich stron internetowych. 

Darmowe ubezpieczenie komunikacyjne 

Co prawda, na trzydzieści dni, ale zawsz! W efekcie tegoż udogodnienia obywatele Ukrainy, którzy wjeżdżają do Polski swoimi autami, powinni mieć zieloną kartę lub ubezpieczenie graniczne, aby móc poruszać się po naszych drogach. 

Co ciekawe, jeśli nie mają odpowiedniej polisy, nieodpłatnie otrzymają 30-dniowe ubezpieczenie graniczne od PZU, Ergo Hestii lub Warty. 

Wystarczy, że zgłoszą się po odpowiednią polisę do agentów tych firm działających przy granicy albo zadzwonią na jedną z infolinii (obsługiwanych również w języku ukraińskim).

Numer infolinii PZU: +48 22 505 15 63, numer infolinii Ergo Hestii: +48 58 766 34 04.

Pomoc lekarska i psychologiczna

Nadzieją napawa to, że PZU – operator stworzonej przez Ministerstwo Zdrowia Teleplatformy Pierwszego Kontaktu – dostępny jest także w języku ukraińskim. Obywatele Ukrainy przybywający do Polski mogą o każdej porze dnia i nocy skorzystać z pomocy konsultantów i lekarzy ubezpieczyciela.

Wsparcie dla ukraińskich pracowników – branża finansowa wspiera zawodowo

Firmy wspierają też swoich ukraińskich pracowników. Zarówno tych, którzy pracują w Polsce, jak i zatrudnionych w oddziałach w Ukrainie.

I tak, na przykład sam PZU zapewni rodzinom ponad 700 pracowników swoich spółek na Ukrainie zakwaterowanie, opiekę medyczną, wsparcie psychologów i środki niezbędne do życia.

Z kolei dla pracowników pochodzących z Ukrainy i ich rodzin ING przygotował pakiet pomocowy.

BNP Paribas przydzielił wszystkich swoim pracownikom z Ukrainy dodatkowe 3 dni urlopu oraz wsparcie finansowe. Wszystko po to, by mogli pomóc swoim bliskim, którzy pozostali w kraju ogarniętym wojną. Rodziny pracowników, przybywające do Polski, mogą zatrzymać się w ośrodku banku BNP Paribas w Lesznie, który zaadaptowano na miejsce noclegowe.

W międzyczasie branża finansowa wspiera też inicjatywy prowadzone przez swoich pracowników. Oprócz typowych działań, takich jak odbywające się w wielu firmach zbiórki, wskazać można inne. Nieco mniej standardowe. Mowa na przykład o decyzji Euler Hermes, by sfinansować zakup paliwa dla pracowników, którzy swoimi samochodami służbowymi wykonują kursy do przejść granicznych.

Czytaj też: JPMorgan – pierwszy bank, który wkracza w metaverse


View Comments
There are currently no comments.