Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

Banki zgłaszają nieprzygotowanie na przedmiocie „płatności po nowemu”


Wrzesień zbliża się wielkimi krokami. A tym samym – czas do szkoły! Banki od 14 września idą do nowej klasy, gdzie przedmiotem wiodącym będą „płatności po nowemu”, czyli te na poziomie rozszerzonym – z silnym uwierzytelnianiem.

Tymczasem stanowcza Komisja Nadzoru Finansowego jest jednak nieco mniej stanowcza, ponieważ zezwala na niewielki poślizg dostawców usług płatniczych w kwestii dostosowania się do zasad.

Bank też człowiek – może zgłosić jedno nieprzygotowanie płatności na semestr

Przede wszystkim zbliżeniowych i operacji internetowych. To, że w życie wchodzi PSD 2 wyrecytujecie już nawet w nocy – nowy rok szkolny, nowe logowanie. Ponadto – PINy, PINy wszędzie.

Tymczasem, mimo że narzekamy, zarówno my, klienci, jak i przede wszystkim banki, które mają teraz ogrom do wykucia na blachę – bezpieczeństwo ponad wszystko!

płatności po nowemu

2 etapy weryfikacji

Efektem tego będzie dwuetapowe potwierdzanie tożsamości klientów podczas płstności w trzech kategoriach: wiedza (na przykład PIN czy hasło), posiadanie (karta, telefon) i cecha klienta (odcisk palca).

Co więcej, to co zapisane tutaj w jednym zdaniu trzeba dodatkowo oczywiście rozwinąć, jak na szkolne przepytywanie przystało…

Temat: logowanie i płatności – co dalej?

Praktyka, jak to mówią, przede wszystkim. Dlatego też teraz logowanie będzie ćwiczone aż do bólu – login i hasło wpisywane przy każdej autoryzacji to nie wszystko. Ponadto dodatkowe potwierdzenia SMSem czy mobilnie – byście doszli do perfekcji!

Efektem tego są nieprzygotowane jeszcze instytucje finansowe na „bum” podczas płatności elektronicznych. Przede wszystkim w obszarze e-commerce.

Tymczasem unijny regulator dał ultimatum co do czasu wdrożenia, które to okazało się nieco zbyt rygorystyczne.

Ludzkie oblicze KNFu w sprawie płatności elektronicznych

W międzyczasie za obserwację przy biurku wziął się KNF, który to, jak nawet najsroższy profesor, ma i ludzką twarz. Dlatego też pozwolił na lekki poślizg podczas wdrożenia nowego uwierzytelniania.

Mając na względzie poczynione ustalenia na temat stanu gotowości uczestników polskiego rynku usług płatniczych do pełnego wdrożenia rozwiązań w zakresie silnego uwierzytelniania klienta oraz potrzebę zapewnienia, aby wdrożenie to nie powodowało zakłóceń w funkcjonowaniu tego rynku oraz niedogodności po stronie użytkowników usług płatniczych, Komisja Nadzoru Finansowego uznaje za dopuszczalne zastosowanie proponowanego przez EUNB rozwiązania w odniesieniu do płatności internetowych przy wykorzystaniu karty płatniczej oraz płatności zbliżeniowych (bezstykowych) realizowanych w terminalach płatniczych.

fragment komunikatu KNF.

View Comments
There are currently no comments.