Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

94 licencje MIP od KNF!


W lutym status Małej Instytucji Płatniczej uzyskało aż 5 spółek. Od jesieni 2018 roku KNF wydał więc 94 licencje MIP. Z tego z kolei 89 spółek wciąż jest wpisana na listę. Biorąc pod uwagę pod tempo rejestracji – do setki dotrzemy prawdopodobnie w ciągu dwóch miesięcy.

W lutym 2021 roku status Małej Instytucji Płatniczej uzyskało 5 firm. Mowa o Actuidulo, WSM, Oney Services czy klik-24 i WBTCB.PL. Z kolei na początku marca rejestr MIP zasiliła dodatkowo spółka TipMe, o której pisaliśmy w zeszłym tygodniu – stworzyła aplikację do bezgotówkowego wręczania napiwków.

Licencje dojrzewają

Łącznie od początku nowego roku Komisja Nadzoru Finansowego wydała więc całe 7 licencji dla fintechów. Często tak właśnie potocznie określane są licencje MIP.

Co ciekawe od uruchomienia rejestru na jesień 2018 status MIP uzyskało 94 firm. Z tego 89 wciąż posiada licencję. W efekcie, biorąc pod uwagę tempo rejestracji mówi się, że Komisja Nadzoru Finansowego powinna wydać setną licencją jeszcze w kwietniu tego roku. KNF najwięcej licencji MIP wydał w rekordowym październiku 2020. Wówczas właśnie status MIP uzyskało aż 16 podmiotów. Zwykle jednak KNF wydaje 2-5 licencji miesięcznie.

Czytaj też: KoronaPay startuje jako konkurencja Spoko

licencje

MIP od KNF ma już 3 lata

Tymczasem, Małe Instytucje Płatnicze wprowadzono na rynek już w połowie 2018 roku wraz z nowelizacją ustawy o usługach płatniczych. Co do zasady, służą one do świadczenia usług płatniczych w mniejszym rozmiarze. Niebawem trudniej będzie jednak zyskać status MIP.

Wedle procedowanych założeń prawnych kandydaci do uzyskania MIP będą musieli teraz przede wszystkim wskazać  na przedmiot głównej działalności. Na ten moment proces licencyjny trwa do 5 miesięcy. Po zmianach jednak prognozuje się, że okres wydłuży się o kilka miesięcy.

Czytaj też: TipMe, czyli aplikacja płatnicza do.. napiwków!


View Comments
There are currently no comments.