Płatności online
Posted By Admin

Wakacje kredytowe – jest decyzja UOKiKu


Wydarzyło się. Wakacje kredytowe, o których mowa, przysporzyły blisko 550 skarg konsumenckich. W efekcie działań Urzędu wiele banków zmieniło więc niekorzystne dla konsumentów praktyki. Na przykład dał teraz zielone światło dla składania wniosków o zawieszenie rat na dowolny okres ustawowy.

Co ciekawe, wakacje kredytowe są dla każdego, kto zaciągnął kredyt hipoteczny w walucie polskiej na własne potrzeby mieszkaniowe. Ulga w spłacie rat może objąć z kolei maksymalnie 8 miesięcy do końca 2023 roku. 

Równocześnie, prezes UOKiKu w ramach postępowań wyjaśniających nadzoruje, jak banki informują konsumentów o możliwości zawieszenia spłaty i czy… Nie utrudniają skorzystania z oferty wakacyjnej.

Czytaj też: Poczta Polska z nową marką finansową – Provana Finanse

Wakacje kredytowe – jest decyzja UOKiKu

W ciągu pierwszego tygodnia obowiązywania przepisów o wakacjach kredytowych dostaliśmy ok. 550 skarg. Dotyczyły głównie problemów z elektronicznym składaniem wniosków, wymagania przez banki złożenia kilku odrębnych wniosków na zawieszenie każdej z rat, straszenia konsumentów negatywnym wpływem wakacji kredytowych na ocenę zdolności kredytowej czy utrudniania nadpłaty kredytu w przypadku zawieszenia rat.

– Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Tymczasem, prezes UOKiK w przeddzień wejścia w życie przepisów spotkał się z przedstawicielami aż 17 banków. Wówczas okazało się, że proces składania wniosku o wakacje kredytowe musi być zgodny z ustawą i banki powinny ułatwić konsumentom skorzystanie z nich.

Co ciekawe, obowiązkiem banku jest przede wszystkim umożliwienie klientowi złożenia jednego wniosku w zakresie wszystkich okresów objętych wakacjami. Niedopuszczalne z kolei jest twierdzenie, że wakacje kredytowe mogą negatywnie wpłynąć na ocenę zdolności kredytowej.

Czytaj też: Virtual Branch – wirtualny oddział bankowy przed nami

Wakacje kredytowe

Wakacje na kredyt – jakie problemy zgłaszali konsumenci?

Pojawił się w międzyczasie szereg problemów dotyczących skarg na bankowość i ich podejście do tematu wakacji. Na przykład:

  • konieczność składania oddzielnego wniosku na zawieszenie każdej z rat. Zgodnie z ustawą konsument musi wskazać tutaj przede wszystkim okres lub okresy, na które chce zawiesić spłatę. Oznacza to, że do niego należy wybór, czy chce jednorazowo wystąpić o wakacje kredytowe na wszystkie możliwe 8 okresów, czy będzie to robił sukcesywnie w oddzielnych wnioskach. Tymczasem banki z reguły bezprawnie wymagały składania oddzielnego wniosku na każdą z rat lub każdy kwartał. 
  • utrudnianie złożenia wniosku. Co ciekawe, okazuje się, że istnieją banki, które utrudniają złożenie wersji papierowej w sytuacji, gdy konsument ma bankowość elektroniczną lub nie przyjmują wniosków wysłanych pocztą.
  • zastraszanie utratą zdolności kredytowej. Niektóre banki dają konsumentom do zrozumienia, że skorzystanie z wakacji kredytowych może skutkować w przyszłości trudnościami w uzyskaniu finansowania. A więc także od innych instytucji finansowych.
  • utrudnianie nadpłaty. Prezes UOKiK apelował, aby jeśli to możliwe, przeznaczyć pieniądze zaoszczędzone w efekcie zawieszenia rat na nadpłatę kredytu. Z kolei o takiej możliwości nadpłaty kredytu w czasie wakacji kredytowych informuje 7 z 17 badanych banków. Urząd otrzymuje równocześnie poważne i coraz częstsze sygnały, że są też takie instytucje w kraju, które… Jawnie utrudniają konsumentom nadpłatę.

Czytaj też: Francuski Bank Centralny przyspiesza prace nad walutą cyfrową


View Comments
There are currently no comments.