Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

Rusza Sandbox Blockchain 2.0


Równocześnie z nim – nowe funkcje! KIR, IBM, Chmura Krajowa, PKO, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, Fintech Poland i fundacja Cyberium rozwijają program pierwszej w Polsce Sandbox Blockchain. 

Ta technologiczna piaskownica dedykowana jest właśnie technologii blockchain. Pomysły biznesowe można więc testować bezpłatnie, a co więcej – bezpiecznie – w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

Czytaj też: Biometryczna autoryzacja zakupów od Allegro Pay

Sandbox Blockchain umożliwia równocześnie obniżenie kosztów technologicznych i operacyjnych na etapie rozwijania nowych pomysłów biznesowych, opartych na działaniu Hyperledger Fabric. To z kolei technologia całkiem atrakcyjna dla rynku. A przede wszystkim korporacji międzynarodowych – głównie ze względu na spełnianie rygorystycznych wymogów, na przykład w zakresie możliwości weryfikacji użytkowników.

Sam Sandbox Blockchain uruchomiono w listopadzie 2020. Piaskownica jest wspólnym projektem grupy partnerów. PKO działa w roli akceleratora, a Fundacja Fintech Poland i KNF wspierają go w kwestiach regulacyjnych. Z kolei koordynatorem jest KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium.

Czytaj też: Liczba zatrudnionych w sklepach online rośnie – raport Shoper

Sandbox Blockchain

Rusza Sandbox Blockchain 2.0

W efekcie, podmioty biorące udział w edycji programu będą mogły samodzielnie dostosować platformę do potrzeb własnych. Równocześnie rozszerzając ją o kolejne elementy sieci, pochodzące z ich własnej infrastruktury IT lub chmury. Co ciekawe, by zadbać o bezpieczeństwo przetwarzania danych, dostęp do platformy jest możliwy wyłącznie przy użyciu materiału kryptograficznego.

W międzyczasie także rozszerzono listę dostępnych języków programowania. Pojawiły się Go, javaScript czy Java. Dodatkowo, ulepszono sam interfejs, w efekcie czego deweloperzy będą mogli łatwiej śledzić i naprawiać błędy.

Czytaj też: IdoSell ogłasza integrację z aż sześcioma porównywarkami

Nowa wersja środowiska Sandbox oferuje jeszcze przyjaźniejsze środowisko deweloperskie, pomagające organizacjom w płynny sposób przechodzić od systemów scentralizowanych do świata decentralizacji, którego kręgosłupem jest blockchain. Sandbox obniża próg wejścia w technologię blockchain, a ulepszone funkcjonalności w obszarze smart kontraktów umożliwiają projektowanie złożonych procesów wymiany informacji, na których opiera się ekosystem zdecentralizowanych finansów (DeFi), czy cyfrowych aktywów.

– dr Agata Slater, Blockchain Offering Manager, IBM.

Co ciekawe, w minionym roku zakończył się pierwszy etap naboru do piaskownicy, do którego zgłosiły się różne startupy. Nie tylko z Polski. Pojawiły się jeszcze firmy przede wszystkim z Hiszpanii, Finlandii czy Izraela.

Z kolei pionierami w testach na platformie Sandbox Blockchain są firmy: Anchor Software i Guarantizzy. 

Czytaj też: Rynek płatności w transporcie publicznym ma nowego gracza – Hitachi


View Comments
There are currently no comments.