Aktualności
Posted By Admin

Rynek płatności w transporcie publicznym ma nowego gracza – Hitachi


Japońska firma Hitachi ma za sobą już liczne wdrożenia w kilku europejskich krajach. Teraz z kolei zamierza powtórzyć sukces na polskim rynku!

Co ciekawe, jedna z największych aglomeracji w Polsce przygotowuje się teraz do przetargu na zmianę do systemu regulacji płatności w transporcie publicznym. Zainteresowanie projektem ogłoszonym przez Kraków jest bardzo duże. Wszystko dlatego, że chęć udziału w postępowaniu zgłosiło aż kilkanaście firm. Niedługo, co ciekawe, ma rozpocząć tzw. dialog techniczny, do którego zostanie dopuszczonych aż osiem podmiotów.

Czytaj też: Google Pay znika z rynku

Jednym z nich ma zostać właśnie firma Hitachi, która w ostatnim czasie przeprowadziła z sukcesem wiele wdrożeń systemów przeznaczonych do płatności w komunikacji publicznej w kilku krajach w Europie. 

Tymczasem, jednym z ciekawszych rozwiązań dostarczanych przez Hitachi jest mobilna aplikacja, która pozwala całkowicie zapomnieć o… Konieczności płatności za przejazdy autobusami czy tramwajami! System automatycznej identyfikacji pasażera nazywa się BIBO – Be-In, Be-Out. Co więcej, on właśnie współpracuje z beaconami umieszczonymi w pojazdach oraz na przystankach komunikacji publicznej.

Czytaj też: Frost – nowy polski fintech. Co w ofercie?

Hitachi

Rynek płatności w transporcie publicznym ma nowego gracza – Hitachi

Dzięki temu system wie o tym, kiedy pasażer wsiada i kiedy wysiada z pojazdu, a następnie oblicza najkorzystniejszą opcję taryfową i pobiera płatność na koniec danego dnia – opowiada Leszek Modzelewski z Hitachi Europe.

Z kolei płatności według tzw. taryfy odcinkowej, a więc za konkretny odicnek trasy, może być realizowana w efekcie systemu wyposażonego w terminale płatnicze na pokładach pojazdów.

Takie rozwiązania są już dostępne na polskim rynku – wymagają zbliżenia karty podczas wchodzenia i wychodzenia z pojazdu. Jak na razie nie jest to jeszcze u nas standard. Jednak sama firma uważa, że takie systemy mają przyszłość ze względu na zmieniające się trendy w branży płatniczej.

Czytaj też: Tap to Pay od Apple już działa 

Projekt transportowy w małopolsce dotyczy przede wszystkim przygotowania i wykonania systemu biletu elektronicznego. Ten z kolei umożliwi płatność z użyciem urządzenia mobilnego lub karty w każdym pojeździe. Karta bądź smartfon staną się nośnikiem biletu po przyłożeniu do kasownika. Rozwiązanie jest całkowicie bezpieczne, ponieważ nie dochodzi do ingerencji i fizycznego zapisu danych. Mowa jedynie o powiązaniu elektronicznego biletu z kartą czy smartfonem za pomocą tokenu zabezpieczającego transakcję kartową pasażera.

W efekcie, zwycięzca przetargu będzie musiał dostarczyć terminale kontrolerskie, portal pasażera. W tym z kolei każdy użytkownik będzie mógł sprawdzić swoją historię transakcji, jak również… Zintegrować rozwiązanie z innymi systemami komunikacji miejskiej, na przykład systemem park and ride.

Z kolei samo rozwiązania do płatności za przejazdy komunikacją miejską to tylko część oferty Hitachi w tym zakresie.

Czytaj też: Debetowa karta wirtualna od Banku Pocztowego


View Comments
There are currently no comments.