Aktualności
Posted By Admin

Rocznica Pekao – bank świętuje 95 lat na rynku


Przed II wojną światową oddziały banku Pekao działały już w Paryżu, Tel Awiwie czy Buenos Aires i Nowym Jorku. Rocznica Pekao właśnie wybiła! Instytucja rozpoczęła działalność 17 marca 1929 roku na podstawie decyzji ówczesnego Ministerstwa Skarbu. Bank Polska Kasa Opieki powstał z myślą o polskich emigrantach, by ułatwić im gromadzenie oszczędności i wysyłanie ich do rodzin w kraju.

Czytaj też: Od kiedy dziecko może płacić kartą i telefonem? Podpowiadamy!

Co ciekawe, pierwszy oddział tej instytucji pojawił się w Paryżu pod koniec 1929 roku. W międzyczasie, w ciągu kilku lat we Francji uruchomiono w sumie 18 agencji i biur Polskiej Kasy Opieki. Niespełna dziesięć lat później paryski oddział prowadził już blisko 27 tysięcy książeczek oszczędnościowych Polaków, udzielał też kredytów polskim rzemieślnikom i kupcom.

Czytaj też: Raiffeisen Digital Bank realizuje lokaty terminowe

Rocznica Pekao - bank świętuje 95 lat na rynku

Rocznica Pekao – bank świętuje 95 lat na rynku

Z kolei w maju 1933 roku Polska Kasa Opieki uruchomiła swój oddział w Tel Awiwie. Jego klientami byli przede wszystkim polscy Żydzi, którzy chcieli pozozstać w ścisłym kontakcie z Polską. Z kolei w 1837 roku w Buenos Aires powstał oddział Banco Polaco Polska Kasa OPieki, a 1 marca 1939 uruchomiono oddział na Manhattanie.

Czytaj też: Na rynek wchodzi obowiązkowy terminal na stacji ładowania

Co ciekawe, Pekao zapisał się dodatkowo  w historii na inne sposoby. Jako pierwszy w Polsce uruchomił bankomat, wydał pierwszą kartę kredytową, uruchomił biuro maklerskie oraz zastosował na szeroką skalę biometrię.


View Comments
There are currently no comments.