Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

Robinhood szykuje się na IPO


Amerykański  fintech Robinhood przygotowuje się właśnie do złożenia wniosku o IPO. Dokumenty mają trafić do odpowiedniego miejsca jeszcze w marcu właśnie. Wartość Robinhooda szacowana jest na ponad 11 mld USD.

Wszystko to wiemy z ramienia samego Bloomberga, który powiadomił, że Robinhood nie zaprzestał prac nad debiutem giełdowym. Dokumenty w tej sprawie właśnie może złożyć jeszcze w tym miesiącu.

Co ciekawe, fintech cieszy się ogromną popularnością, przede wszystkim jeśli chodzi o młodych ludzi. Dodatkowo, na ten moment Robinhood i IPO to nie wszystko o czym chcemy mówić – warto, bowiem, przypomnieć, że ten umożliwia bezprowizyjny handel akcjami! W tym inwestowanie dosłownie minimalnych sum w akcje spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie. Okazało się to, jak widać, strzałem w dziesiątkę. Z aplikacji w ubiegłym roku korzystało 13 mln użytkowników.

Robinhood przed IPO ma problemy

Tymczasem, fintech nie funkcjonuje bezproblemowo. Mowa na przykład  o reakcjach użytkowników na zawieszanie możliwości handlu akcjami GameStop. Afera wyszła poza fora internetowe. W efekcie przyciągnęła uwagę zarówno kancelarii prawnych, jak i wszelkich regulatorów. 

robinhood ipo

GameStop to spółka, której kurs akcji w ostatnich tygodniach był mocno pompowany przez użytkowników, którzy postanowili stanąć naprzeciw funduszy. Wówczas wahania kursu wywołały dyskusję na poziomie globalnym. Oburzeni są zarówno drobni inwestorzy, jak i profesjonalni..

Dodatkowo, na liście problemów fintechu jest także seria awarii i skandal z 20-latkiem, który popełnił samobójstwo myśląc, że stracił 730 tysięcy dolarów na giełdzie.

Robinhood i IPO to najciekawszy debiut?

Tymczasem, Robinhood wyceniany jest już na 11,2 mld USD. Ewentualne wejście na giełdę będzie ciekawy wydarzeniem na wielu poziomach. A ponieważ to dobra ścieżka do wyjścia z inwestycji dla tych funduszy – ewentualny sukces jest całkiem realnym zyskiem dla nich. Po drugie –  możliwość obrotu akcjami samego Robinhooda za pośrednictwem aplikacji.

W międzyczasie, użytkownicy indywidualni udowodnili już, że mogą karać spółkę skrzykując się na forach. Dlatego też pytanie o to, czy fintech miał prawo zawiesić możliwość handlu GameStop – ma fundamentalne znaczenie. W przyszłości może, bowiem, zastosować tę procedurę wobec własnych akcji.

Pomijając te kwestie – Robinhood i IPO będzie wydarzeniem, na które rynek czeka od lat. Inne wejścia na giełdę, które możemy porównać to na przykład IPO Klarny czy Revoluta.

Czytaj też: Spark, czyli e-paragon w smartfonie


View Comments
There are currently no comments.