Aktualności
Posted By Admin

Projekty regulacji UE w zakresie usług płatniczych i Open Finance


Pod koniec czerwca tego roku Komisja Europejska ogłosiła pakiet nowości – projekty regulacji UE w zakresie usług płatniczych i Open Finance.

Czytaj też: BLIK w spółdzielczym – klienci KBS otrzymują już nową możliwość

Te mają istotny wpływ zarówno na polski, jak i w ogóle europejski rynek usług finansowych. Pakiet ten, co ciekawe, obejmuje dyrektywę PSD3, rozporządzenie PSR, Open FInance i Digital Euro.

Czytaj też: Nowy zarząd fintechu Twisto

Projekty regulacji UE w zakresie usług płatniczych i Open Finance

Projekty regulacji UE w zakresie usług płatniczych i Open Finance

Co ciekawe, Projekty regulacji UE, o których mowa dotyczą zasad wykonywania operacji, obejmujących weryfikację unikatowego identyfikatora w kontekście imienia i nazwiska odbiorcy. A także – modyfikacje zasad odpowiedzialności za nieautoryzowane operacje, czy regulacje dotyczące korzystania z rozwiązań portfelowych. Instytucje płatnicze i te pieniądza elektronicznego staną więc w efekcie przed znaczącymi zmianami takimi, jak likwidacja odrębnego zezwolenia dla instytucji pieniądza elektronicznego czy… Obowiązek reautoryzacji dla instytucji płatniczych.

Czytaj też: Bank Millennium partnerem wydarzenia muzycznego

Z kolei rozporządzenie Open Finance wprowadza nową kategorię dostawców usług finansowych. Równocześnie regulując zasady dostępu i wykorzystanie danych przetwarzanych przez różne instytucja finansowe. Rozpoczęcie stosowania regulacji UE przewiduje się już w ciągu najbliższych kilku lat, co stawia przed sektorem usług finansowych poważne wyzwanie. 

Czytaj też: Platforma X finansowym kombajnem już w przyszłym roku


View Comments
There are currently no comments.