fintech
Posted By Admin

Polski fintech i jego fuzje wychodzą na prostą!


W efekcie pandemii polski fintech i fuzje, które przechadzały się po rynku czekają teraz na ożywienie. Co ciekawe, do wzrostu aktywności na rynku miałby przyczynić się oczekiwany spadek wycen aktywów. Dodatkowo także, jak niesie wieść internetowa, fundusze private equity zgromadziły spore środki na inwestycje.

Pierwsza połowa roku stała jedynie 68 transakcjami fuzji i przejęć, które polski fintech zanotował. To nieco mniej niż analogiczny okres zeszłego roku, w którym zanotowano ich 129. Z kolei jeśli mowa o samej wartości – ta była mniejsza aż o 65%.

Polski fintech nie tylko spadkami stoi…

W międzyczasie wśród największych transakcji, jakie polski fintech odnotował w tym ciężkim półroczu nastąpiło na przykład to dotyczące grupy energetycznej. Energę przejął wówczas PKN Orlen za blisko 660 mln euro. 

Równocześnie dokonało się także nabycie Polskich ePłatności przez duńskie Nets – 405 mln euro i spółki Danwood przez koncern budowlany GS Engineering & Construction.

Spadki jednak przyglądały się temu zza rogu. Po czasie z kolei też postanowiły dać się we znaki…

polski fintech

Gdy polski fintech upada…

Wielu inwestorów postanowiło przeczekać okres największej niepewności związanej z epidemią, by przekonać się, jak zamrożenie gospodarki wpłynie na funkcjonowanie poszczególnych sektorów oraz wyniki finansowe spółek, a co za tym idzie ich wyceny. Ponadto, w ostatnich miesiącach banki finansujące transakcje mocno zaostrzyły warunki kredytowe, co w wielu przypadkach opóźnia zamknięcie transakcji.

Dominik Olszewski, partner zarządzający Saski Partners.

Tymczasem eksperci branży spodziewają się, że stabilizacja sytuacji makroekonomicznej powinna podnieść aktywność inwestorów. W międzyczasie, przewiduje się, że nastąpi spowolnienie gospodarcze. To z kolei może ograniczyć oczekiwania cenowe przedsiębiorstw.

Czas najwyższy na skoki – i to wzwyż!

Jednak, mimo tej całej pandemii, transakcje wciąż są zawierane. Wśród przejęć ogłoszonych w minionych tygodniach są na przykład Interia przejęta przez Telewizję Polsat, Tesco przez Netto czy eMila przez Anwim. 

Dodatkowo Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podjęło się już negocjacji w trybie wyłączności z Tauronem. Chodzi przede wszystkim o kupno udziałów.

Polski fintech może pochwalić się jeszcze ostatnią inwestycją, czyli Symmetrical’em, który w tych trudnych czasach potrafił stworzyć takie CV, by inwestorzy poszli mu na rękę.


View Comments
There are currently no comments.