Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

Płatności odroczone przeżywają złoty okres


O, dzięki Ci, pandemio! Okazuje się, że ta, która  spędza nam sen z powiek, nieco lepiej działa na polski e-commerce. Branża przeżywa boom, a płatności odroczone – wzrost zainteresowania!

W międzyczasie Komisja Europejska szacuje, że polska gospodarka kurczy się w tym roku o ponad 4,5%. W lutym prognoza kończyła się na 3,3%. Teraz jednak należy liczyć się z koniecznością przemodelowania własnego biznesu.

Tymczasem cały rynek e-commerce rośnie wszerz. Zarówno od konkurencji, jak i nowicjuszy, których pandemia zmusiła właśnie do obrania nieco innego kierunku biznesowego.

Co więcej, zamknięci w domach Polacy, zdecydowanie częściej decydowali się podczas pandemii na zakupy online. 

Płatności odroczone sprostają wyzwaniom?

Tymczasem, płatności odroczone okazują się tutaj jednym z najlepszych możliwych alternatyw.

Jednym ze skutecznych sposobów zwiększania transakcyjności i zachęcenia klientów do wyboru naszego sklepu w tych trudnych warunkach jest rozszerzenie wachlarza sposobów płatności.

Izabela Kochańska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Monedo Polska.

Mowa właśnie zarówno o płatnościach ratalnych, jak i tych drugich! Płatności odroczone święcą teraz niemałe triumfy! To jedna z form, która najbardziej cieszy klientów.

Nasze doświadczenie pokazuje, że metody te mają szansę znacząco przełożyć się na obroty zwłaszcza w kategoriach sklepów, które cechują się wysokim współczynnikiem zwrotów.

Co więcej, dane PayU, jednego z największych systemów płatności w Polsce, dają nam jasno do zrozumienia, że udział zarówno płatności odroczonych, jak i ratalnych może wynieść od kilku do kilkunastu procent.

płatności odroczone

1, 2, 3… płatności odroczone bierzesz Ty!

I je, i te na raty! Ratalność znana jest już polskim konsumentom nie od dziś. Teraz jednak udostępnia je większość operatorów e-commerce i najwięksi integratorzy płatności. Pionierami były banki, ale moment, w którym stało się to na prawdę chodliwe – nastał teraz. Gdy fintechy weszły do gry.

Co jednak w kwestii płatności odroczonych? Tutaj z kolei PayU jasno daje do zrozumienia, że ta dotychczas była jedną z niszowych metod płatności. Jednak przesunięcie terminu płatności za towar zaczyna cieszyć nas, klientów. Zwłaszcza teraz, w dobie pandemii. A ponieważ przeważnie aż 90% wniosków o odroczone płatności jest akceptowanych – aż szkoda nie korzystać z tej usługi!

Mając do dyspozycji dodatkową gotówkę klienci decydują się podczas jednej transakcji kupić więcej lub wybierają droższy produkt z oferty. Co więcej, ta forma płatności zwiększa lojalność konsumentów w stosunku do sprzedawcy.

Nasze dane pokazują, że nawet 60 proc. klientów powraca do sklepu, który oferuje takie udogodnienie przy zakupach.

Izabela Kochańska.

Płatności po odpowiedzią na kliencką bolączkę!

Tymczasem dane Monedo z kolei mówią, że zazwyczaj młodzi ludzie odraczają płatności. Następne w kolejce są osoby do 29 roku życia. A co ciekawe, ponad 70% z ubiegających się o odroczenie płatności deklaruje dochód na poziomie niższym bądź równym średniej krajowej…

W efekcie, warto pójść śladem tych, którzy już umożliwiają płatności za 30 dni! W czasach pandemii może się okazać, że to właśnie jest główny czynnik, dla którego wybieramy dany system płatności. Więc jeśli jesteś systemem płatności – pozwól klientowi odroczyć tę transakcję za towar!

Przede wszystkim warto proaktywnie komunikować te formy płatności, i to już – wzorem gigantów rynku – na stronach listingowych.

Izabela Kochańska, Monedo.

View Comments
There are currently no comments.