fintech
Posted By Admin

Obowiązek przyjmowania płatności gotówką i kartą już faktem!


Ministerstwo Finansów chce powrócić do tematu wprowadzenia obowiązku honorowania płatności bezgotówkowych – mówi Puls Biznesu. Z drugiej strony jednak NBP zamierza wprowadzić obowiązek przyjmowania płatności gotówką i kartą równocześnie. 

W efekcie, wynika, że Ministerstwo Finansów niebawem zaproponuje pełen projekt, który wprowadza  obowiązek honorowania płatności kartą. Co do zasady oznaczałoby to, że dla podmiotów posiadanie terminalu płatniczego byłoby obowiązkiem. Dzisiaj jest ich już w użyciu ponad 1 mln. A co za tym idzie – są powszechne i trudniej znaleźć sklep, gdzie nie honoruje się płatności bezgotówkowych.

Czytaj też: Banki rozpoczęły testy zbliżeniowego BLIKa

obowiązek przyjmowania płatności

Obowiązek przyjmowania płatności gotówką i kartą równocześnie

Tymczasem, wciąż nie zmienia to faktu, że obowiązek wywoła kontrowersje. Przede wszystkim wśród bezgotówkosceptyków.

Z kolei sama ustawa ujrzała już światło dzienne parę tygodni temu. Jest efektem kampanii NBP, która mówi jasno – rola gotówki jest olbrzymia, a sama konieczność wyjaśnienia wątpliwości, co do ów obowiązku przyjmowania płatności gotówką i kartą równocześnie wyjdzie wszystkim na dobre.

Z kolei blisko 98 proc. Polaków korzystało w ostatnim roku z gotówki. No cóż, nawet najwięksi zwolennicy płatności bezgotówkowych też z niej korzystają – nikt tego nie neguje. W międzyczasie z karty skorzystało 75% Polaków i ten odsetek rośnie.

Czytaj też: 5 lat i oddziały bankowe odejdą w niepamięć…


View Comments
There are currently no comments.