Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

Nowy rekord płatności zbliżeniowych


Mają już ponad 99% udziału w transakcjach kartowych! Na koniec 2022 roku karty bezstykowe stanowiły 93,5% wszystkich kart na polskim rynku. Narodowy Bank Polski opublikował jednak dane dotyczące rodzimego rynku kart – pojawił się tutaj nowy rekord płatności zbliżeniowych!

Wyniki odnoszą się do IV kw. minionego roku – w Polsce w obiegu było wówczas 44,5 mln kart płatniczych. To o 468 tys. więcej niż na koniec III kwartału minionego roku. Dla porównania, co ciekawe, w ostatnim kwartale 2021 roku w obiegu było 43,3 mln kart.

Z raportu banku centralnego, co ciekawe, wynika, że udział kart aktywowanych w całym portfelu kart wyniósł na koniec roku 72,1%. Co ważne – to jeden z najlepszych wyników historii, bardzo zbliżony do tego notowanego w kwartałach poprzedzających. 

Z kolei w okresie październik-grudzień karta posłużyła klientom średnio 53 razy do realizacji transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. W kwartale poprzedzającym było ich średnio 55. Co ciekawe, wartość pojedynczej transakcji z użyciem karty wyniosła 123 PLN. W porównaniu z III kwartałem oznacza to z kolei wzrost o blisko 4%.

Równocześnie BNP poinformował też, że wśród organizacji płatniczych przeważającą pozycję na polskim rynku utrzymała Visa. Jej przewaga jednak nieco się osłabiła.

rekord płatności zbliżeniowych

Nowy rekord płatności zbliżeniowych

W międzyczasie w raporcie pojawiają się też dane zwracające uwagę n technologię zbliżeniową. Na koniec 2022 roku kart bezstykowych w Polsce było 41,6 mln. To, jak się okazuje, ponad 93% wszystkich kart funkcjonujących na polskim rynku. 

Czytaj też: PKO nie kupi Banku Pocztowego – dlaczego?

Warto jednak zaznaczyć, że w kwartale poprzedzającym stanowiły niemal 95% wszystkich plastików. To wciąż lepszy wynik niż w analogicznym kwartale 2021 roku. 

Czytaj też: Nowości mBanku – wpłacanie gotówki do PlanetCash już możliwe

Dodatkowo, z danych NBP można także dowiedzieć się, że IV kwartał minionego roku opiewał na ponad 53 mln transakcji online. Ich łączna wartość z kolei wyniosła 9,2 mld PLN. Dla porównania w kwartale poprzedzającym takich transakcji było 54,2 mln, a ich wartość wyniosła z kolei 8,7 mld PLN.

Czytaj też: Konta oszczędnościowe Apple cieszą się powodzeniem


View Comments
There are currently no comments.