Aktualności
Posted By Admin

Nowe MIPy na liście KNF – aż 12 kolejnych fintechów


Status małej instytucji płatniczej ma już ponad 192 podmioty. Wpisów jednak było znacznie więcej, jednak część firm już wykreślono z listy. Komisja Nadzoru Finansowego pod koniec sierpnia wpisała kolejne fintechu do rejestru MIP. Nowe MIPy na liście KNF to aż 12 spółek! 

Co ciekawe, do rejestru dodano na przykład spółkę Flatte Management, działającą w kontekście wynajmu mieszkań. Firma deklaruje, że tworzy zarówno usługi dla właścicieli, jak i najemców lokali. Pierwszy oferuje pomoc w zakresie przygotowania mieszkania czy szukania najemców, ale też płatności czy napraw. Z kolei dla najemców z jej ramienia pojawia się pomoc na tle poszukiwań lokalu czy obsługi mieszkania w ogóle.

Dodatkowo, na liście KNF są też takie nowe MIPy, jak na przykład trzy spółki zarejestrowane pod tym samym adresem w Krakowie – Intax Credit, Intax Net i Intax Red. Co ciekawe, wywodząca się z małopolski grupa zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem punktów opłat. Świadczy też usługi przekazów pieniężnych czy pośrednictwem w leasingach i kredytach.

Czytaj też: Volt Technologies z licencją instytucji płatniczej – nowa konkurencja kevina

Nowe MIPy

Nowe MIPy na liście KNF – aż 12 kolejnych fintechów

W międzyczasie, grypę nowych MIPów na liście KNF uzupełniają łódżka spółka Kanetech, poznańskie Polinapy czy Luopay, warszawskie BIelik Vault oraz Moneterum czy Abcash i Kapro Invest.

Czytaj też: Pierwszy bank uznaje mDowód za dokument potwierdzenia tożsamości

Mała instytucja płatnicza z kolei to rodzaj podmiotu, który pojawił się w polskich przepisach już kilka lat temu. O taki status mogą ubiegać się firmy zainteresowane prowadzeniem obrotu pieniężnego. Chociaż łatwiej jest uzyskać wpis do rejestru MIP, niż nosić miano krajowej instytucji płatniczej – nie można zapomnieć o sporych ograniczeniach MIPów. Na przykład nie mogą one działać poza Polską czy oferować usług otwartej bankowości. Niebawem jednak zasady działania MIPów się zmienią.

Czytaj też: Lider oddziałów bez obsługi kasowej wciąż przoduje


View Comments
There are currently no comments.