Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

Jak bardzo bankowość się jeszcze otworzy?


Bankowość otwiera się przed nami coraz szerzej, przede wszystkim w kwestii dostępu do rachunku klienta, inicjacji płatności czy agregacji rachunków.

Dlatego też, ekspert Saxo Banku – Benny Boye Johansen, podaje trzy prognozy boskie, które w najbliższych latach mają możliwość zajrzenia do bankowości, właśnie przez te otwarte już drzwi…

Po pierwsze – gdzie ci klienci, gdzie tamta bankowość…

Tymczasem, pierwszy scenariusz według tęgiej głowy Saxo Banku opiera się przede wszystkim o API postrzegane jako wymóg PSD2, który jest synonimem obciążenia.

Bankowość jest droga?

Co więcej, obsługa takiego precedensu jest droga, a rozwiązanie, z racji właśnie PSD2, powinno być oferowane w zasadzie bezpłatnie.

Ponadto, samo ujawnienie rachunku bieżącego może przyczynić się do zwiększenia konkurencji, obniżki marży czy redukcji klientów.

A to przede wszystkim dlatego, że, co dość zrozumiałe, klienci zbliżą się do tych, którzy umożliwią łatwiejsze porównanie rachunków bieżących.

bankowosc

Po drugie – bankowość rozszerzona

Dodatkowo, efektem większej konkurencji i szerszego asortymentu produktów za pośrednictwem API będzie coraz rozleglejsza oferta w zakresie API.

To wszystko przede wszystkim dlatego, by w ogóle pozostać na ringu branży.

Po trzecie – bankowość pełna API

W międzyczasie, gdy dwa pierwsze scenariusze taplają się jednak w nieco defensywnym charakterze – banki mogą podjąć inne kroki. Na przykład właśnie dodać API, by zwiększyć udział w rynku.

Co więcej, tutaj w ramach trzeciej opcji ekspert Saxo Banku prognozuje dwie możliwe sytuacje.

Bankowość przewagą!

Po pierwsze – bankowość z zapewnionym dostępem do produktów i usług dzięki API, ale tylko jeśli staną się one przewagą konkurencyjną.

I, mimo że czasem podobny precedens może doprowadzić właśnie do rywalizacji banków – jeśli oferta okaże się faktycznie najlepsza – sytuacja może być całkiem pożądana.

Bankowość chce się integrować

Po drugie – wdrożenie API, by próbować integrować się z kolejnymi kanałami sprzedaży, na przykład z systemem biznesowym dealera samochodowego.

To z kolei, stanowiłoby przede wszystkim wsparcie klienta, by uzyskać finansowanie w salonie.

Ponieważ otwarta bankowość stawia dopiero pierwsze kroki, banki mają nadal czas na reakcję. Właśnie przekroczyliśmy próg wielkich zmian, a ich tempo będzie tylko rosnąć.

Dlatego każdy bank, który chce utrzymać się na rynku do 2030 roku, musi już zacząć opracowywać własną strategię otwartej bankowości.


Benny Boye Johansen.

View Comments
There are currently no comments.