Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

Eko karta to już standard


Eko karta, wpłata na fundację i możliwość mobilnej autoryzacji dokumentów – to jak nic nie powiedzieć w kwestii innowacji ekologicznej bankowości. Banki polskie wprowadzają przecież szereg nowych rozwiązań, które mają pomagać zadbać o środowisko.

Niedawno pisaliśmy już o startupie Tred. Ten oferuje kartę płatniczą z materiału z recyklingu. W efekcie pozwala także obliczyć ślad węglowy naszych zakupów. Głośno było także na przykład o startupie Tree Card, który to przedstawił drewniane karty czy o metalowych kartach Bunq. Tym razem czas jednak na eko karty i inne eko rozwiązania od polskiej bankowości.

Czytaj też: Transakcje kryptowalutami zakazane w Turcji

eko karta

Eko karta z dala od plastiku

Bank Credit Agricole wprowadził właśnie do oferty eko kartę. Każdy, kto do końca lipca otworzy Konto dla Ciebie otrzyma całkowicie bezpłatnie taki plastik płatniczy. Co ciekawe, ta wykonana jest ze specjalnego tworzywa opatentowanego przez Austria Card, które w odpowiednich warunkach może rozłożyć się w zaledwie kilkanaście tygodni.

W nowej karcie zastosowaliśmy specjalny dodatek, który przyciąga mikroorganizmy. Kolonizują się one na tworzywie i poprzez wydzielane enzymy doprowadzają do jego rozkładu na cząsteczki organiczne.

Alicja Zimek, Board Member, Austria Card Poland.

W międzyczasie, Bank Millennium oferuje kartę kredytową WWF Millennium Mastercard. Ta z kolei wykonana jest z materiału PETG poliester, który oczywiście stanowi tworzywo biodegradowalne. W efekcie takiej płatności klient wspiera także dodatkowo fundację WWF Polska.

Z kolei sam Millennium Bank przekazuje na WWF połowę opłaty miesięcznej za kartę w pierwszym roku jej użytkowania oraz część każdej transakcji bezgotówkowej. Bank dodatkowo także ogranicza zużycie papieru, na przykład wprowadzając Autoryzację Mobilną części dokumentów.

Jeśli z kolei mowa o Santanderze – klienci otrzymają pierwsze takie karty już na przełomie czerwca i lipca. Do 2025 roku wszystkie karty debetowe, kredytowe oraz pre-paid w krajach europejskich zamierzają dać się produkować z materiałów zrównoważonych. Mowa przede wszystkim o PCV z recyklingu czy materiały na bazie kukurydzy. 

Poprzez wprowadzenie kart przyjaznych środowisku ograniczamy emisję dwutlenku węgla i działamy na rzecz osiągnięcia neutralności węglowej.

António Simões, szef regionalny na Europę w Grupie Santander. 

Czytaj też: Fintech Capital przejmuje Wirecard w Azji


View Comments
There are currently no comments.