Bankowość elektroniczna
Posted By Admin

Czy Visa przejmie Plaid?


Już na początku roku Visa ogłosiła przejęcie Plaid i to za ponad 5 mld USD. W tym tygodniu jednak CMA, czyli brytyjski organ nadzoru nad konkurencją dał zielone światło dla tej operacji. Konkurencja rynku otwartej bankowości nie jest więc zagrożona.

Kim jest Plaid? Visa już wie!

Tymczasem, Plaid działa przede wszystkim w Wielkiej Brytanii i świadczy tam usługi inicjacji płatności. Na razie jednak firma jedyne co ma, to potencjał. Fintech udostępnia platformę do otwartej bankowości, jednak samo rozwiązanie jest całkiem rewolucyjne, ponieważ agreguje  usługi PSD2 w jednym miejscu.

W efekcie trzech groszy Plaid fintechy mogą teraz w prosty sposób świadczyć open banking czyli inicjację płatności czy na przykład agregacji rachunków. To z kolei tłumaczy dlaczego Visa zamierza wydać na niego aż 5,3 mld USD.

visa plaid

Gdy fintech Plaidjest globalny

Jednak by tak duże przejęcie miało rację bytu – organy nadzoru muszą położyć na tym własną rękę. Chodzi przede wszystkim o przeciwdziałanie monopolom, które mogą oznaczać problemy. Zwłaszcza dla konsumentów i rządów. Na razie Plaid jest jednym z mniejszych graczy na brytyjskim rynku. W międzyczasie jednak wziął się za inicjowanie płatności – a to już coś. 

W efekcie brytyjski odpowiednik UOKiK – CMA – przyjrzał się ów operacji. I tak właśnie stwierdzono, że Visa okaże się mocniejsza właśnie gdy przytuli Plaid. 

Co więcej, urząd całkiem poważnie podszedł do tematu, czyli przejrzał analizy, dokumenty wewnętrzne czy dokonał analizy rynkowej.

Przeczytaj też: Karta Visa Litecoin oddaje się do płatności!


View Comments
There are currently no comments.