Raporty
Posted By Admin

Cyfrowa złotówka – na razie poczekamy…


Narodowy Bank Polski właśnie opublikował raport pt. cyfrowa złotówka. Czytamy w nim, że Bank monitoruje postęp prac w zakresie CBDC na świecie. Wszystko po to, by w razie potrzeby podjąć stosowne działania. Na razie nie powinniśmy się spodziewać rozpoczęcia prac nad cyfrową złotówką.

To ważna publikacja, ponieważ do tej pory polski bank centralny nie zbierał konkretnego stanowiska w sprawie emisji CBDC. Wynika z niej dodatkowo, że jak na razie NBP nie widzi konieczności rozpoczęcia prac nad cyfrowym złotym.

Czytaj też: Zip przejmuje Twisto – jak będą teraz wyglądać usługi fintechu?

cyfrowa złotówka

Stanowisko NBP w sprawie pt. cyfrowa złotówka

NBP od wielu lat uważnie monitoruje postęp prac innych banków centralnych w zakresie emisji nowej formy pieniądza, tj. pieniądza cyfrowego banku centralnego (CBDC), oraz dokonuje oceny potrzeb rynku polskiego w tym zakresie. Równocześnie, NBP wnikliwie analizuje potencjalne skutki emisji CBDC – prawne, technologiczne oraz ekonomiczne (w szczególności dla funkcjonowania sektora bankowego, stabilności finansowej, prowadzonej polityki pieniężnej i działania systemu płatniczego).

– czytamy w komunikacie.

W międzyczasie NBP dodatkowo wyjaśnia, że jego zdaniem w warunkach polskich aktualnie… Nie znajdują odzwierciedlenia przesłanki, którymi kierowały się inne banki centralne przy rozpoczęciu testów pilotażowych. Mowa oczywiście o zakresie emisji CBDC czy wdrożeń pieniądza cyfrowego. 

Wyniki analiz wskazują przede wszystkim na brak wyraźnych korzyści z wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego w Polsce. Chodzi tutaj o sytuację w stosunku do dostrzeganych rodzajów ryzyka związanego z jego emisją dla gospodarki, obrotu pieniężnego i systemu finansowego.

Czytaj też: Raport Mastercard: wzrost sprzedaży internetowej był tylko chwilowy?


View Comments
There are currently no comments.