Raporty
Posted By Admin

Co trzeci polski senior płaci online – raport InfoSenior


Polski senior coraz częściej korzysta z bankowości internetowej. Co więcej – w przestrzeni cyfrowej czuje się już całkiem bezpiecznie. Równocześnie, osoby starsze w większości oceniają swój poziom wiedzy cyfrowej jako przeciętny. Mimo to jednak przeważnie nie mają problemów z korzystaniem z usług bankowych.

Czytaj też: Bonus 200 PLN za założenie rachunku w Pekao

Okazuje się, że 42% polskich seniorów nie odczuwa problemów podczas płatności kartą czy korzystaniu z rachunku osobistego. Blisko połowa z kolei przyznaje, że jeśli taki problem by zaistniał – zwróciłoby się o poradę do pracownika bankowości online. To główne wniosku badania InfoSenior 2023 przeprowadzonego na zlecenie warszawskiego Instytutu Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich.

Czytaj też: Banki spółdzielcze szaleją z innowacjami – POSapp od ITCARD

Co ciekawe, badanie InfoSenior 2023 pokazuje dodatkowo także, że coraz więcej polskich seniorów korzysta z usług bankowości internetowej. Jednak wciąż najpopularniejszym produktem bankowym w tej grupie wiekowej jest tradycyjny rachunek osobisty, którego posiadanie deklaruje już 95% respondentów powyżej 60 roku życia. Co ciekawe, polski senior często korzysta z kart płatniczych – 84%, czy rachunków oszczędnościowych – 44%. Blisko co trzeci badany ma w portfolio kredyt lub pożyczkę.

Czytaj też: Zmiany autoryzacji płatności kartami w Citi Banku

Polski senior coraz częściej korzysta z bankowości internetowej. Co więcej - w przestrzeni cyfrowej czuje się już całkiem bezpiecznie. Równocześnie, osoby starsze w większości oceniają swój poziom wiedzy cyfrowej jako przeciętny. Mimo to jednak przeważnie nie mają problemów z korzystaniem z usług bankowych.

Co trzeci polski senior płaci online

Jeśli z kolei chodzi o wzrost aktywności internetowej seniorów w Polsce – ten bardzo sprawnie odzwierciedlają liczby. Aż 82% badanych ma konto internetowe w banku, a płatność gotówką także wśród starszych zaczyna być zdecydowanie mniej popularne niż kilka lat temu. Jak wynika z raportu – ¾ badanych opłaca już większość swoich zakupów kartami. Z kolei za zakupy w internecie co trzeci już płaci online!

Tak naprawdę powyższe dane rodzą szereg pytań o bezpieczeństwo w sieci. Połowa seniorów biorących udział w badaniu WIB negatywnie ocenia swój poziom wiedzy w kontekście bezpiecznego korzystania z internetu. Aż 55% z nich deklaruje jedynie podstawową wiedzę w tym zakresie. W porównaniu z badaniem z 20 roku wzrósł równocześnie odsetek osób starszych, które mimo korzystania z internetu, polegają zdecydowanie bardziej na intuicji niż zasadach bezpieczeństwa. A co więcej – oceniają swój poziom wiedzy jako słaby.

Równocześnie, wyniki raportu wskazują także, że wśród osób powyżej 60. roku życia, media… Są głównym źródłem czerpania wiedzy o cyberbezpieczeństwie – 65%. Seniorzy takie informacje zyskują również od pracowników instytucji finansowych – 28% i od rodziny – 27%.

Warto też zaznaczyć, że oficjalne wnioski jasno wskazują, że seniorzy… Chętniej korzystają z nowych technologii i robią to zręcznie i samodzielnie.

Autorzy badania InfoSenior 2023 przypominają równocześnie o tym, jak ważne jest promowanie wiedzy o bezpieczeństwie w sieci i cyberzagrożeniach wśród seniorów. Często nie znają nowych metod czy zagrożeń cyberprzestrzeni, co z kolei czyni ich bardziej podatnymi na oszustwa.

Badanie zostało przeprowadzone w styczniu br. przez Instytut Badań Pollsterna próbie 525 osób powyżej 60. roku życia. Badanie przeprowadzono na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości w ramach projektu Aktywny Senior i kampanii Warto Bezgotówkowo.


View Comments
There are currently no comments.