fintech
Posted By Admin

Czym branża fintech za młodu nasiąknie… czyli co oznacza Brexit dla fintechów?


Branża fintech, jako że młoda, już nasiąka tym co wokół. Tutaj przede wszystkim, cały na biało, wchodzi Brexit.

A w zasadzie… wychodzi!

Co więcej, Wielka Brytania, wraz z końcem stycznia zamyka drzwi dla Unii Europejskiej i, zdaje się, nie pozostaje to obojętne dla branży fintech… wręcz przeciwnie – ta cała wrze.

Gdy branża fintech znajdzie się na zakręcie…

…co z nią będzie?

Tymczasem, jak przynajmniej polska ambasada Wielkiej Brytanii mawia – zdania są podzielone, a co za tym idzie – na razie nie ma się czym martwić.

Jednak, mimo wszystko ów precedens zatrzaśnięcia drzwi przed nosem Unii to dość poważne wydarzenie z punktu widzenia branży fintech.

A to przede wszystkim dlatego, że to właśnie Londyn jest jej prawowitym domem.

Brexit straszy branżę fintech

Efektem czego, Brexit budzi pewien niepokój wśród przedstawicieli branży.

Dlatego też, niektóre firmy już podjęły się przenoszenia siedziby byle dalej od Wysp.

W międzyczasie, jako nowe stolice rzucane w eter są przede wszystkim Amsterdam czy Paryż.

Co więcej, branża fintech walczy także o odpowiednie licencje, w których rozdawaniu przoduje na przykład Litwa.

branża fintech

Branża fintech w okresie przejściowym

Ponieważ Brexit już się dokonał – ciężko trzymać nerwy na wodzy. Ten jednak, mimo że podpisany i zatwierdzony, deklaruje do końca roku okres przejściowy.

W międzyczasie wciąż zachowana zostanie swoboda przepływu zarówno osób, jak i przede wszystkim kapitału między krajami Unii a samą Wielką Brytanią.

W konsekwencji czego – ten poważny strach otworzy wielkie oczy dopiero w 2021. Wówczas to UK przestanie być traktowane jako państwo członkowskie…

Branża fintech po pełnoprawnym Brexit’cie….

Tymczasem jednak, nadchodzących zmian, jak na razie, nie da się w pełni określić, ponieważ na nich rękę trzyma przede wszystkim przyszła umowa o wolnym handlu.

W międzyczasie, warto wspomnieć, że z pewnością regulacje te będą nieco się różniły, a przede wszystkim przybiorą na przykład kilka obowiązków czy ograniczeń.

Oznacza to m.in. wprowadzenie ceł i kontroli celnych (jak obecnie dla krajów spoza Unii Europejskiej), zmiany w zasadach rozliczania VAT, podatku akcyzowego, konieczność dostosowania przedsiębiorców i eksporterów do brytyjskich regulacji, ograniczenia dla firm transportowych itd.

Te i wiele innych utrudnień mogą wyznaczyć nowe realia wymiany handlowej między UE i Wielką Brytanią już od 1 stycznia 2021 r.


wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Co dalej z branżą fintech?

Dlatego też, najważniejszym i najrozsądniejszym posunięciem ze strony branży fintech jest jak najszybsze wypracowanie treści samego porozumienia.

To przede wszystkim dlatego, że rynkowa niepewność może odbić się echem od przedsiębiorców.

Więcej na ten temat znajdziecie na stronie www.brexit.gov.pl.


View Comments
There are currently no comments.