Karty płatnicze
Posted By Admin

Banki ograniczają sprzedaż kart płatniczych


Miniony rok to 61 tys. kart wydanych miesięcznie. To z kolei oznacza, że banki nieco ograniczają sprzedaż kart płatniczych – tym razem o 40% mniej niż rok wcześniej.

Jak podaje sam BIK – Biuro Informacji Kredytowej – polski system bankowy ma już ponad 6 mln rachunków kart kredytowych. Liczba ów rachunków może przekładać się dodatkowo na nieco więcej plastików. Przede wszystkim dlatego, że do niektórych z nich wydano przecież więcej niż jedną kartę.

BIK nie podaje jednak konkretnej liczby kart funkcjonujących na rynku. Statystykę pełną udostępnia w międzyczasie NBP. W efekcie tejże na koniec czerwca 2020 roku łącznie było ich 5,5 mln sztuk. Więc szacunki obu tych instytucji nieco od siebie odbiegają…

sprzedaż kart płatniczych

Jak ma się sprzedaż kart płatniczych?

Co ciekawe, jeśli mowa o liczbie osób korzystających z kart kredytowych, według BIKu wynosi ona około 5 mln. Dodatkowo, grono to nie powiększa ani nie zmniejsza się istotnie w ostatnich latach. Z kolei sama liczba kart z saldem powyżej 200 PLN w listopadzie 2020 to 3,65 mln sztuk. Więc podobnie jak w poprzednich latach.

W międzyczasie spada liczba nowo wydanych kart. Zeszły rok to średnio 61 tys. kart kredytowych, czyli o 40% mniej niż jeszcze rok wcześniej. 11 miesięcy 2020 roku to niespełna 74 mln rachunków kart kredytowych, o łącznej wartości limitu blisko 4 mld PLN.

BIK jednak tłumaczy, że jednym z powodów może okazać się zmiana polityki banków. Ta obecnie bardziej koncentruje się na posiadanych już klientach, aniżeli na zdobywaniu nowych.

Czytaj też: Spółka Ripple pod ostrzałem


View Comments
There are currently no comments.