Aktualności

Błędne dane przelewu? Bank pomoże Ci w odzyskaniu pieniędzy!

Przelałeś pieniądze na złe konto? Nie przejmuj się. Zgłoś to do swojego banku, a dostaniesz zwrot pieniędzy.


Ustawa o usługach płatniczych się nowelizuje. Ze zmiany na zmianę jest coraz lepiej. Polska jest jednym z najbardziej przyjaznych krajów na świecie jeśli chodzi o płatności elektroniczne.

Po tym krótkim wstępie, donosimy iż senat przyjął nowelę ustawy o usługach płatniczych, która znacznie ułatwi życie konsumentom korzystającym z bankowości. Pomysłodawcą nowelizacji jest sam Andrzej Duda i po przyjęciu jej przez senat, czeka jedynie na jego podpis, który z oczywistych względów jest tylko formalnością.

Co to za zmiany?

W zasadzie wszystko już napisałem w tytule i w opisie dla Google, ale jeśli dotrwałeś do tego momentu – chwała Ci za to. Mianowicie, jeśli wyślesz przelew na niewłaściwe konto, bank będzie miał obowiązek zwrócić je na Twój rachunek.

Do tej pory fakt, że przelew został błędnie nadany to był problem wyłącznie nadawcy. To nadawca musiał zidentyfikować osobę, która błędnie otrzymała pieniądze (co nie było łatwe ze względu na przepisy o ochronie danych osobowych), a jak już taka osoba została odnaleziona – często po prostu pieniędzy już nie było.

Jak odzyskać błędnie przelane pieniądze?

Po podpisaniu ustawy przez prezydenta wystarczy tylko zgłosić błędny przelew do swojego banku, a ten przekaże informację bankowi odbiorcy. Bank odbiorcy wyświetli swojemu klientowi wiadomość o zaistniałej sytuacji i zabezpieczy odpowiednią kwotę na jego koncie.

Jeśli okaże się, że przelane pieniądze zostały wydane – przed saldem osoby, która otrzymała środki bezzasadnie pojawi się minus.

Aby uniknąć wszelkich nieścisłości natury finansowej banki będą musiały utworzyć nieoprocentowane rachunki „w celu wykonania obowiązków i działań zmierzających do odzyskania kwoty transakcji płatniczej wykonanej z użyciem nieprawidłowego unikatowego identyfikatora”.

Czy to dobry krok?

To bez wątpienia ukłon w stronę nieuważnych klientów banków. Jednakowoż tak duża ingerencja i ubezpieczanie konsumentów ma swoją drugą, ciemniejszą stronę. Rozleniwia. Czynność przelewu dotychczas była czymś trudno odwracalnym, co implikowało konieczność szczególnej uwagi co i komu się wysyła. Teraz – to nic, że jestem na tyle niedbały, że wysyłam pieniądze do nieupoważnionych powodów, bank załatwi to za mnie.

Biorąc pod uwagę, że jest masa innych operacji na finansach, gdzie bank nie asystuje, może stać się tak, że obniżony poziom uwagi będzie zgubny na innych polach. Zmiana ta obniży odpowiedzialność za swoje decyzje i sceduje ją na karb banku i, poniekąd, odbiorcy.


View Comments
There are currently no comments.